Почина маж кој бил погоден од куршум за време на лов

Триесет и едногодишно лице од селото Богородица почина за време на лов на планината Кожуф. МВР соопшти дека лицето било погодено од кушум од страна...

Жител од Кичевско осомничен за убиство

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал, во координација со ОВР Кичево, поднесе кривична пријава проти Ш.Љ. (40) од село Жубрино,...

Тепачка на фудбалски натпревар во Битола

Инцидент бил предизвикан вчера за време на фудбалски натпревар во селото Кравари, Битолско. Фудбалскиот судија, во полицијата пријавил дека бил физички нападнат од А.Р.(25) од...

Маж од Свети Николе загина на плажата Лагадин

Триесет и петгодишен маж загина при скок во Охридското Езеро на плажата Лагадин. Според информациите на полицијата, вчера во 20 часот било пријавено дека во...

Албански државјанин осомничен за нанесување тешка телесна повреда во село Неготино

Основното јавно обвинителство Гостивар отвори постапка против едно лице осомничено дека сторило кривично дело – Тешка телесна повреда од член 131 став 1 од...

Нови рочишта за „Титаник 3“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд за денеска закажани се рочишта за предметите на СЈО  „Титаник 3“ и „Насилство во општина Центар“. Во предметот  „Титаник 3“  обвинети се Ејуп...

Пет рочишта на СЈО закажани во Кривичен суд

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тендери“, „Тортура“, „Т.Н.Т.“, „Тарифа“ и „Траекторија“. Случајот „Тендери“ во кој...

Скопска Апелација со појаснување за укинувањето на пресудата за „Таргет-Тврдина“

Советот на Апелациониот суд Скопје информира дека првостепената пресуда за предметот познат како „Таргет-Тврдина“ е укината поради сторени суштествени повреди на одредби на постапката...

Катица Јанева ќе биде преместена во домашен притвор

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, оди во домашен притвор. Апелациониот суд го прифатил нејзиното барање и донел одлука затворскиот притвор да ѝ биде заменет...

Возило удрило во 70-годишен пешак во Куманово

Вчера околу 14:35 часот во Куманово, на улицата „Ѓорче Петров“ пред крстосница со улицата „Михајло Пупин“, возило „опел корса“ со кумановски регистарски ознаки управувано...