Турски кошаркар собира помош за жртвите од пожарите во Грција

Турскиот кошаркар Енес Кантер, кој настапува за Њујорк Никс, започна кампањата за помош на жртвите од катастрофалните пожари што претходниве денови ја зафатија Грција. Во...

Кокошков горд на неговото назначување за тренер на Феникс санс

Српскиот кошаркарски тренер Игор Кокошков изјави дека е исклучително горд на неговото назначување на чело на Феникс Санс. Поранешниот селектор на репрезентацијата на Словенија...

Тимот на Леброн подобар од тимот на Јанис на НБА-олстар натпреварот

Минатата ноќ во „Спектрум“ центарот во Шаролт заврши 68-то издание на НБА-олстар спектаклот, во кој тимот на Леброн Џејмс успеа да го врати дефицитот...

МЗТ Скопје 11. пат финалист

КОШАРКА – ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Актуелниот шампион МЗТ Скопје ќе се бори за својата 10. шампионска титула МЗТ Скопје е првиот патник во финалето од Првата...

„Ниту една селекција не е во најсилниот состав, не би рекол...

Верувам дека една добра борбеност и мотивација во тој одреден момент ќе бидат пресуден фактор за понатамошниот тек на настаните, односно продолжување на турнирот...

Денеска македонското дерби МЗТ Скопје – Работнички во Сараево

На третиот турнир на ова натпреварување, МЗТ Скопје Аеродром треба да игра уште со Ловќен в петок и со Младост в недела, а Работнички...

Скола сега е втор, но Шмит е „недостижен“ стрелец

Аргентинецот стигна до 611 поени на светските кошаркарски првенства, а води Бразилецот Оскар Шмит со 906 поени По второто коло во групите А, Б, Ц...

Славењето остана во Нествед, потребна е победа против Словачка

Нор­мал­но де­ка имав­ме и гре­шки про­тив Дан­ска, но ве­ру­вам де­ка со мо­и­те со­ра­бот­ни­ци ус­пеш­но ќе ги ана­ли­зи­ра­ме за што по­под­го­тве­ни да го до­че­ка­ме ду­е­лот...

Ашаданов: Целта останува иста

Македонија е во групата Г, заедно со првиот фаворит Србија, Украина и со Португалија, а дуелите ќе се играат од ноември годинава до февруари...

Koшаркарките некомплетни против Германија

Германките последен пат настапиле на ЕП 2011, кога го поделиле од 13-то до 16-то место, а најголемиот успех им е од ЕП 1997, кога...