Париз убедливо прв, Шортс лидер во три статистички категории

Со 17 победи и еден пораз, Париз директно се пласира во четврт-финалето, каде што ќе игра со подобриот од дуелот Улм - Жовентут. Шортс...

Стојановски: Добар тест за сите, а искуство за помладите

Прв противник на црвено-жолтите, кои ќе настапат без повредениот бек Димитријевиќ, е селекцијата на Израел (18 ч.) КОШАРКА - ДЕНЕСКА МАКЕДОНИЈА ГИ ПОЧНУВА ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА...

Извлечени групите за кошаркарското СП во Кина

Денеска во кинескиот град Шенжен беше извршена ждрепката за групната фаза за претстојното Светско првенство во кошарка. Мундијалот се игра од 31 август до 15...

„Воините“ блескаа со шампионските сафири и дијаманти

Кошаркарите и раководството на Голден стејт вориорс ги добија шампионските прстени, кои се одликуваат со иновативен дизајн што овозможува менување на изгледот, во пресрет...

Првпат во НБА пет триплдабл-ефекти во ист ден

КОШАРКА Антетокунмпо, Вестбрук, Сабонис, Харден и Рендл забележаа двоцифрен ефект во три статистички категории, а Вестбрук сега е на 25 од рекордот на Робертсон. Ентони,...

Забранета уличната кошарка во неколку града во САД

Пандемијата на коронавирусот не ги прекина само професионалниот спорт и присуството на многубројните гледачи на стадионите и во салите, туку и рекреацијата, а опасноста...

Јокиќ и Дончиќ избрани во најдобрата НБА-петорка

Центарот на Денвер нагетс Никола Јокиќ и бекот на Далас маверикс Лука Дончиќ се избрани во најдобрата петорка на кошаркарската НБА-лига за сезонава. Покрај...

НБА-ѕвездите принудени да учат од холивудскиот прирачник за Кина

Скандалот во кој е опфатена кошааркарската НБА-лига во Кина не е заснован единствено врз начинот на функционирање на бизнисот во најмногубројната светска држава, туку...

Уште еден мурал со Леброн Џејмс уништен во Лос Анџелес

Уште еден од муралите насликани во Лос Анџелес по повод доаѓањето на Леброн Џејмс во Лејкерс е оштетен од страна на непознати сторители. Откако беше...

Смилковски: Ветуваме дека ќе го дадеме максимумот

КОШАРКА - ДЕНЕСКА ВО ПОЛСКА ПОЧНУВА 25. ЈУНИОРСКО ЕП 2024 Од ривалите на Македонија, најзвучна е Шпанија, која настапила на сите ЕП, а трипати била...