Тимовите ќе можат да одмораат само по една ѕвезда по натпревар

КОШАРКА - НОВИ ПРАВИЛА ВО НБА-ЛИГАТА НБА-тимовите ќе можат да одмораат само по една кошаркарска ѕвезда по натпревар во новата сезона според новите правила во...

Шредер ја предводеше Германија до светското злато, Србија потклекна во вториот...

Германија по првпат во својата историја го освои Светското првенство во кошарка, откако по финалето во Манила, со далеку подобра игра во второто полувреме...

Германија вторпат полуфиналист

КОШАРКА - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Репрезентацијата на Германија утре ќе игра со селекцијата на САД во полуфиналето на Светското првенство (СП) во кошарка во Јапонија, Индонезија...

Продолжува трката за медалите на СП и за пласман на ЛОИ

КОШАРКА - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Србија прва се пласира во полуфиналето и в петок ќе игра со победникот од дуелот Словенија - Канада. Во второто полуфинале...

Светот ќе добие нов шампион

КОШАРКА – ПОЗНАТИ ЧЕТВРТФИНАЛИСТИТЕ НА СП 2023 Литванија - Србија, Италија - САД, Германија - Летонија и Канада Словенија се четвртфиналните двојки на 19. Светско...

Во трка за медалите се и две селекции дебитанти

КОШАРКА - СП 2023 Доминиканската Република, Италија (група А), Србија, Порторико (Б), САД, Грција (Ц), Литванија, Црна Гора (Д), Германија, Австралија (Е), Словенија, Грузија (Ф),...

Трка за титулата и за пласман на ЛОИ

КОШАРКА - ДЕНЕСКА ПОЧНУВА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА МАЖИ СП 2023 ќе го организираат три држави, Јапонија, Индонезија и Филипини, а бранител на титулата е Шпанија....

Остана уште теоријата

По поразите од Израел и од Естонија, Македонија денеска го игра последниот меч во Талин, против Чешка (15 ч.) КОШАРКА - ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛОИ 2024 Шансите...

Македонските кошаркари немаа решение за Израел на првиот настап во олимписките...

Македонската кошаркарска репрезентација загуби од Израел (86-65) на првиот настап на претквалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри, на турнирот кој се игра во...

Македонија поразена и од Летонија

КОШАРКА - ЕП ЗА КАДЕТИ ВО СКОПЈЕ Машката кадетска репрезентација на Македонија (до 16 год.), по претходниот пораз од Словенија доживеа нов (46-75), овој пат...