Како да спречите ненадејни бранови на жештина

Медицински совет Валунзите, т.е. ненадејните бранови на жештина, може да бидат крајно непријатни за жените во менопауза. Постојат неколку начини да ги спречите. Урамнотежената исхрана...

Како да се ослободите од егземата преку исхрана

Медицински совет Иако изгледа безопасно, егземата е многу непријатна појава, која е сѐ почеста кај луѓето. Се препорачува да направите тест за можни алергени што...

Дневна мала доза на ацетилсалицилна киселина за превенција од срцев удар: Кој треба да...

Што значат новите упатства Автор: Д-р Златко Јовановски, интернист во ГОБ „8 Септември“ Способноста на ацетилсалицилната киселина за разредување на крвта одамна го направи рутински лек...

Тиквата е вистинско есенско богатство на трпезата

Здрава храна Му помага на телото да се бори против инфекциите: Ако барате едноставен, а сепак вкусен начин за зајакнување на вашиот имунолошки систем во...

Бенигна хиперплазија на простата – што треба да знаат мажите, особено оние над 40...

Вообичаено е да се каже дека „сите мажи ќе добијат бенигна хиперплазија на простатата ако живеат доволно долго“. Одреден степен на БПХ е присутен...

Недоволното внесување вода влијае на здравјето

Медицински совет Пијте повеќе вода и ќе живеете подолго е заклучокот од студијата објавена во медицинското списание „Лансет“. Откриено е дека возрасните што не се...

Спреј кај горно респираторни инфекции кај новороденчиња, деца и возрасни

Автор: Д-р Бобан Блажевски, ПЗУ Кордис Престојниот период на почеток на школска година како и новите почетоци во градинките со себе ќе донесат поголема фрекфенција...

Не можеме да заспиеме, се будиме ноќе или уморни. Како да си помогнеме

Експертите за спиење ги опишуваат совршените услови за побрзо заспивање, а воедно и за вистински квалитетен сон и велат дека иако секогаш немаме можност...

Како влијае храната кај пациенти со ризик од кардиоваскуларни заболувања

Кардиоваскуларните заболувања се едни од најчестите заболувања денес ширум целиот свет, како резултат на хипертензија, вродена срцева слабост, ревматски болести и срцеви аритмии. Атеросклерозата претставува...

Што се случува во организмот ако спиете со вклучен телевизор

Медицински совет Добриот сон е еден од најважните фактори за добро здравје, но кога заспивате пред телевизорот, тоа не е можно. Иако многумина сметаат дека...