Зошто отекуваат нозете и како да се спречи тоа

Медицински совет Отекувањето на нозете е проблем што мачи огромен број жени. Тоа е непријатен симптом, кој создава и естетски проблеми: омилените чевли стануваат претесни,...

Проблемите со мочниот меур настануваат по 40-та година

Медицински совет Неволното истекување на урината или уринарна инконтиненција е чест и сериозен проблем. Нормално, во текот на денот, бубрезите постојано создаваат урина, која преку...

Што е витамин Б1 (тиамин) и што прави тој?

Тиаминот, познат и како витамин Б1, му помага на телото да ја претвори храната во енергија. Го има во живината, гравот, збогатениот леб и...

Што да направите ако се сомневате на хормонска нерамнотежа?

Медицински совет Ако се сомневате дека имате нерамнотежа на репродуктивните хормони, првото нешто што треба да го направите е да ги следите симптомите што се...

Пливањето е вежба за оние со проширени вени

Медицински совет Пливањето е кардиоваскуларна вежба со низок интензитет што помага во борбата против непријатните симптоми на проширени вени. Тоа помага со подобрување на циркулацијата,...

Бенигно пароксизмално позициона вртоглавица

Автор: Д-р Насир Муслиу, оториноларинголог во општа болница „Ферид Мурат“ во Гостивар Бенигна пароксизмална позиционo вртоглавица (БППВ) е болест на вестибуларниот периферен сензорен систем на...

Пет едноставни совети за подолг животен век

Медицински совет Животниот век на еден човек во голема мера зависи од неговите навики, а не само од гените. Издвојуваме пет едноставни совети што ќе...

Анемии – како се третираат

Автор: Д-р Веселка Трајкова Анемија претставува намалување на бројот на црвените крвни клетки, вкупниот хемоглобин и или хематокритот, што резултира со намалена способност на крвта...

Во сезоната на кашлица помогнете си со чај од црвен кромид

Медицински совет Црвениот кромид можеби нема пријатен вкус и мирис за секого, но тој е богат со состојки што можат да ви помогнат во закрепнување...

Анемија – симптоми и знаци

Автор:    Д-р Анета Минова Анемијата е дефинирана како ниска концентрација на хемоглобин (Hb) поради намалена еритроцитна клеточна маса. Ако ниските концентрации на хемоглобин се должат...