Сергеј Рахманинов го вози својот нов автомобил, 1910 г.

Приватен миг Сергеј Рахманинов (1873- 1943), руски пијанист, композитор и диригент, важи за еден од најпознатите руски пијанисти кон крајот на 19 и почетокот на...

Послание во чест на писателот Петко Шипникаровски во Струга

Во организација на културниот центар „Бран“ од Струга и меѓународната ревија за литература „Бранувања“ во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во овој град се...

„Том Соер“ во Театарот за деца и младинци

Претставата „Том Соер“, која ќе ја пренесе најмладата публика во еден необичен свет полн со палави игри, неизвесност, детска љубов, хумани подвизи и многу...

Вечерва во Прилеп започнува 56-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Вечерва, во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп започнува 56-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“, кое годинава ќе понуди осум претстави во официјална конкуренција, неколку...

Утре почнува фестивалот „Поетска ноќ во Велестово“

Триесет и третото издание на фестивалот „Поетска ноќ во Велестово“ почнува утре и ќе трае до 22 август, а ќе биде посветено на поезијата...

„Охридско лето“ во знакот на еврејската музика

Предворјето на црквата „Света Софија“ беше совршен амбиент за настап на дуото „Австрија“, во состав Тимна Брауер, вокал, и Елијас Меири, гитара и клавијатури....

Скопје доби на подарок три светлосни дела

По завршувањето на „Скопје лајт арт дистрикт“ Овој фестивал е единствен од овој вид кај нас, и заедно со Лион, Амстердам, Хелсинки, Прага, Санкт Петербург,...

Филип Фидановски нов претседател на ДЛУМ

Ликовниот уметник Филип Фидановски е избран за нов претседател на Друштвото на ликовни уметници на Македонија на денеска одржаното Собрание. Фидановски е роден во Скопје...

Награди за Витанова Рингачева и за Марковски во Хрватска

Книжевната критичарка, есеистка и професорка на УГД, Ана Витанова Рингачева и писателот, поет, сценарист, Стефан Марковски, се годинашните добитници на интернационалната награда за новинари...

Рациновото признание за 2022 доделено на Александар Русјаков за „Хотел меѓу две војни“

Во Велес во салата на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ синоќа свечено беа отворени 59-ти Рацинови средби. На свеченоста беше доделена наградата Рациново признание...