Катица Јанева, Боки 13-ка и Фатиме Фетаи меѓу највпечатливите маски на Вевчанскиот карневал

По вчерашната спектакуларна ноќ во Вевчани која што ја приредија Влатко Лозаноски, Ај Кју, Брас Брадерс и Диџеј Тодороф, денеска преку стотина маски и...

Манчевски ќе го снима „Врба“, објавен повик за аудиција

Продукцијата „Сектор филм“ и режисерот Милчо Манчевски повикуваат студентки и студенти на наставните програми по актерска игра на аудиција за неговиот нов игран филм...

Катерина Танева и групата „Сарај“ се победници од публиката на „Охрид фест 2023“

Првата фестивалска вечер на јубилејното, 30-то издание на „Охрид фест“ е зад нас. Синоќа на отворената сцена Долни Сарај под Самоиловите тврдини прозвучеа 19...

Неколку факти за Сонцето од Кутлеш

Сонцето (Ѕвездата) од Кутлеш е поврзано со култот на сонцето кај Античките Македонци. Според материјалните и пишаните историски извори од античкиот период, сонцето е...

„Триптих за македонскиот идентитет“ – доказ за самочувството на Македонците

Интервју со Наде Проева - историчарка, специјалист по историјата на Античка Македонија Историјата и археологијата се две историски дисциплини најпогодни за оправдување и спроведување на...

Од осми до 15 јуни 53-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Од осми до 15 јуни во Прилеп ќе се одржи 53 издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Ова денеска на прес конференција го соопшти уметничкиот...

Само ако пееш на мајчиниот јазик, ќе бидеш свој и автентичен

Нашата долговечност можеби се должи на нашиот универзален стил на музика, еден вид музичко патување низ вековите, од модерни дисонантни гитари до црковни старословенски...

(Обновено): Промовирана книгата на Калина Велевска: „Планината нѐ прави среќни, нѐ издигнува до облаците“

Во Младинскиот културен центар синоќа беше промовирана книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска, која трагично го загуби животот на планината Кајмакчалан. Книгата се...

Во моите дела ја потенцирам неизбежната поврзаност на човекот и природата

Милко Нестороски, уметник Пред скоро време ги претставивте вашите дела во Амбасадата на Малта во Хаг, што содржеше поставката? - Станува збор за настан посветен на...

За победникот на „Макфест 2023“ ќе се гласа цела година!

  Единствената награда што беше доделена годинава на „Макфест“ ја добија Лара и Пајак, за песната „Бела“, која беше прогласена за најслушана песна меѓу два...