Промоција на едукативните видеа „Испреплетена историја“

Центарот за истражување на национализмот и културата организира промоција на пет кратки едукативни видеа изработени со помош на концептот на „испреплетена историја“. На настанот...

Роденденски концерт „Вдахновение“ под палката на Конрад ван Алфен

ОРКЕСТАРОТ НА ФИЛХАРМОНИЈАТА ГО СЛАВИ 79. РОДЕНДЕН Роденденски концерт насловен „Вдахновение“, со кој оркестарот на Филхармонијата ќе одбележи 79 години постоење, ќе се одржи вечерва,...

Иги Мен албумот „Unforgettable You“ му го посвети на својот татко Петар Станоески

Станува збор за сублимат од нашиот живот во музичка и поширока смисла. Јас и татко ми Петар бевме пред се многу добри другари, па...

Промоција на драмата „Кирил и Методиј кои сте вие” од Јордан Плевнеш на „Пантеон...

Светската промоција на француското издание на драмата „Кирил и Методиј кои сте вие“ од Јордан Плевнеш, во издание на Куќата на Европа и Ориентот,...

Мурал со мотиви од Вевчанскиот карневал насликан во центарот на Вевчани

„Василичарска епопеја“ е насловен муралот насликан на објект во центарот на Вевчани, од академските сликари Ангелина Спировска и Владо Муковски, со поддршка на Министерството...

Шпанскиот роман „Алма и седумте чудовишта“ на македонски

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат книгата за деца и за млади „Алма и седумте чудовишта“ од шпанските писателки Ирија Г. Паренте...

Македонија земја во фокусот на филмскиот фестивал во Талин

Македонските филмови ќе бидат во фокусот на најпрестижниот фестивал на Балтикот, филмскиот фестивал во Талин. Престижниот меѓународен филмски фестивал „Талин блек најт“ во Талин,...

Самостојна изложба „Вечно женско“ на Тања Миљовска

Самостојната изложба на Тања Миљовска, со наслов „Вечно женско“, ќе биде отворена во „Јадро“, утревечер, во 20 часот. Серијата слики во оваа поставка „Океан...

Големи колекции од Кина, Италија, Полска претставени на изложбата

Прво Меѓународно графичко биенале на минијатури во Битола Прво издание на Меѓународното графичко биенале на минијатурни графики и цртежи во Битола содржи над 700 дела...

„Фрагментирани реалности“ на Страхил Петровски во КИЦ

„Фрагментирани реалности“ е изложба на Страхил Петровски закажана за 24 ноември во Културно-информативен центар во Скопје. Кураторка на изложбата е Маја Чанкуловска Михајловска, историчарка...