ОН: Здравјето, образованието, очекуваниот животен век поради ковид-19 се вратија на нивото од пред...

Очекуваниот животен век, образованието и животниот стандард на населението се вратија на нивото од 2016 година, поради пандемијата на ковид-19, се предупредува во Извештај...

Европската Агенција за лекарства одобри две верзии вакцини против омикрон сојот

vvakcinaАгенцијата за лекарства на Европската унија (ЕМА) денеска одобри верзии на вакцини против коронавирусот прилагодени на омикрон сортата, развиени од фармацевтските компании „BioNTech/Pfizer“ и...

Паѓа бројот на новозаболени од ковид-19 во светот, стабилна состојба и во Македонија

По летниот пораст, во светот сега се бележи тренд на опаѓање на новозаболени од ковид-19. Според неделната статистика на Ворлдметерс во изминатите седум дена,...

Франција ги укина правилата за ковид за влез во земјата

Франција денеска ги укина правилата за влез во земјата, воведени поради пандемијата на коронавирусот, јави ДПА. Веќе не е потребно оние кои пристигнуваат во Франција...

Профитот на „Фајзер“ во вториот квартал ги надмина очекувањата на аналитичарите

Добивката на американската фармацевтска и биотехнолошка корпорација „Фајзер“ во вториот квартал се зголеми над проценките на аналитичарите, објави денеска компанијата. Добивката се зголеми на 9,91...

СЗО: Ковид-19 останува глобална вонредна состојба

Светската здравствена организација денеска соопшти дека ковид-19 сè уште е глобална вонредна состојба, речиси две до две и пол години откако првпат беше прогласена. Комитетот...

Поради 300 нови случаи на ковид, Кина воведе локдаун за 1,7 милиони жители

Кина воведе мерки за заклучување за 1,7 милиони жители на источната провинција Анхуи, каде денеска беа пријавени околу 300 нови случаи на инфекција со...

Пјонгјанг заклучи дека првите ковид-заразени имале контакт со „неидентификувани работи“ близу границата со Јужна...

Северна Кореја заклучи дека до првите случаи на зараза со коронавирус во земјата дошло во регионот близу границата со Јужна Кореја. Како што денеска...

По три месеци во Грција повторно регистрирани над 20 илјади нови случаи на ковид-19

  По речиси три месеци, во Грција повторно се регистрирани над 20.000 нови случаи на ковид-19, односно вкупно 20.084 новозаразени и 3.664 реинфекции, јавува МИА. Според...

Прва отштета за смрт по вакцина против ковид-19

Вики Спит од Велика Британија, чиј партнер почина по вакцинација со АстраЗенека, е првото лице што доби отштета поради смрт предизвикана од вакцинирање. Спит доби...