ЕК одобри нова адаптирана вакцина против ковид-19 на „Фајзер“

Европската комисија соопшти дека денеска ја одобрила употребата на новата адаптирана вакцина против корона вирусот на производителот „Бионтек-Фајзер“, „Комирнати Икс-Бе-Бе.1.5“ („Comirnaty XBB.1.5“), во текот...

Доколку се укинат ковид мерките, во Кина два милиони луѓе ќе умрат за два...

Во Кина, наглото укинување на строгиот режим на мерки против коронавирусот може да доведе до речиси два милиони смртни случаи во следните два месеци. Ова...

Ерис, новата подваријанта на ковид е „варијанта од интерес“

Светската здравствена организација новата подваријанта на ковид ЕГ.5, неофицијално наречена Ерис, ја прогласи за „варијанта од интерес“, повикувајќи ги земјите да обрнат внимание во...

Ковид се враќа и се шири со нова варијанта

Недостаток на здив, губење на чувството за мирис и треска повеќе не се главните симптоми. Велика Британија бележи зголемување на бројот на заразени со ковид-19...

Ерис, новиот сој на коронавирус регистриран во 36 земји ширум светот

Сојот ЕГ.5.1, наречен и Ерис, на новиот коронавирус се шири низ светот и веќе е регистриран во 36 земји, објави Џерузалем пост. Заклучно со 24...

Во САД забележани знаци на летен Ковид-19 бран

САД се наоѓаат во уште еден задоцнет летен Ковид-19 бран, соопштија синоќа државните Центри за спречување на заболувања и превенција. -По околу шест, седум месеци...

СЗО побара богатите нации да направат повеќе во борбата со пандемиите

Треба да се побара од побогатите земји да придонесат повеќе за да му се помогне на светот да се справи со пандемии, се вели...

СЗО: Светот изгуби скоро 337 милиони години од човечките животи поради ковид-19

Пандемијата со ковид-19 предизвика загуба на речиси 337 милиони години од човечките животи во првите две години, бидејќи милиони луѓе починаа прерано без да...

Научниците ги повикуваат членките на Г7 да бидат поподготвени за следната пандемија

Научниците ги повикаа членките на Г7 да преземат итна акција за справување со неподготвеноста на светот за следната пандемија, предупредувајќи дека земјите во развој...

Повеќето смртни случаи од ковид-19 може да бидат резултат на сосема поинаква инфекција

Светската здравствена организација (СЗО) повеќе не го класифицира ковид-19 како вонредна глобална здравствена опасност, но научниците сè уште работат напорно за да разберат повеќе...