СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи крај на пандемијата на коронавирус, откако денеска соопшти дека заразата веќе не е глобална здравствена вонредна ситуација. Пред три години,...

ФТ: „Фајзер“ и „Бионтек“ и понудија на ЕУ да плати половина од цената на...

„Фајзер“ и „Бионтек“ дадоа нов предлог до ЕУ во врска со прекумерните количини на вакцини против коронавирус нарачани од Брисел, според кои земјите-членки би...

СЗО ги промени препораките за вакцини против ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) ги промени препораките за вакцини против ковид-19, сугерирајќи дека високоризичните популации треба да добијат дополнителна доза 12 месеци по последниот...

Причина за пандемијата на ковид -19 веројатно е инцидент во кинеска лабораторија, сметаат од...

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, синоќа изјави дека Агенцијата проценила дека пандемијата на коронавирус најверојатно била предизвикана од инцидент во лабораторија во кинеската провинција...

„Фајзер“ призна дека произвела варијанти на коронавирусот за да го тестира антивирусниот лек

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ призна дека произвела варијанти на коронавирусот отпорни на третман за да го тестира својот антивирусен лек. Во соопштението што го објавија...

Намален бројот на смртни случаи од ковид-19 во Кина, СЗО со нови информации

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус во разговор со кинеските власти добил нова информација за состојбата со корона вирусот во таа...

За месец дена во Кина од ковид-19 починале 60.000 луѓе

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе со Ковид-19 починале во болниците откако државата ненадејно ја прекина политиката на нулта толеранција на коронавирусот на...

Новата варијанта на ковид „кракен“ не е ризик за повеќето луѓе, но може брзо...

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) објави дека најновата подваријанта на коронавирусот кој брзо се шири не е голем ризик за...

Во Кина дневниот број на заразени лица со ковид-19 би можел да се искачи...

Дневниот број на нови случаи на заразени со коронавирус во Кина утре може да достигне рекордни 3,7 милиони, наведува лондонската аналитичка компанија „Ерфинити“ (Airfinity)...

СЗО обвинува дека Кина и натаму не дава точни податоци за бројот на починати...

Кина и натаму го намалува бројот на смртни случаи од ковид-19, но споделува со нас повеќе информации за епидемијата на коронавирусот во земјата, изјави...