Од коронавирус почина италијански лекар

Доктор Роберто Стела од Италија почина од коронавирус во болницата во Комо. Стела бил хоспитализиран поради респираторни проблеми, откако беше утврдено дека е позитивен на...

Курц за следната недела очекува 10.000 заразени во Австрија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека за една недела очекува бројот на заразени од коронавирус во Австрија да надмине 10.000. Говорејќи во Долниот дом...

САД и Кина ја претворија епидемијата во геополитички натпревар

Пекинг ја користи епидемијата за да ја подобри репутацијата за светска соработка, додека Вашингтон го посочува Пекинг како дежурен виновник Автор: Колум Линч, Роби Грамер Форин...

Операта во Сиднеј дезинфицирана поради Том Хенкс

Славната оперска куќа во Сиднеј соопшти дека ги дезинфицирала своите простории бидејќи таму во саботата настапила холивудската продуцентка Рита Вилсон, сопругата на Том Хенкс,...

Саудиска Арабија забрани патување во Европската Унија и други земји

Саудиска Арабија ја прошири забраната за летање и патување во Европската Унија и 12 други земји поради коронавирус, откако во текот на ноќта објави...

Гутереш: Не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен

- Додека се бориме со вирусот, ние не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен - изјави генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, кој ги...

Трамп воведе забрана од 30 дена за сите летови од Европа кон САД

Американскиот претседател Доналд Трамп во телевизиското обраќање до нацијата соопшти дека САД ќе ги суспендираат сите летови од Европа за Соединетите Американски Држави на...