Од коронавирус во светот се излекувани 72.551 лице

Во 145 земји пријавени се 145.553 потврдени случаи на коронавирус, според последните податоци. Досега се излекувани 72.551 лица, а 5.438 починати, објави „Ворлдометерс“. Најголем број...

Хавиер Солана има коронавирус

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Хавиер Солана, е примен во болница откако бил тестиран за коронавирус и резултатите биле позитивни, пренесува „Ројтерс“. Како што изјавил...

САД го повикаа кинескиот амбасадор на разговор поради теориите на заговор за коронавирусот

Вашингтон вчера го повика на разговор кинескиот амбасадор во САД откако кинески официјален претставник изјави дека постои теорија на заговор според која американската војска...

Трамп прогласи вонредна состојба на национално ниво

Претседателот Доналд Трамп прогласи вонредна состојба на национално ниво за борба со коронавирусот.  - Оваа наредба ќе овозможи широки овластувања за секретарот за здравје кој...

Денес во Италија починале 250 заболени, за бездомниците никој не се грижи

Премиерот Конте издаде наредба за задолжително седење дома. Но никој не помислува на сиромашните и бездомниците. Помошта од доброволците е забранета, доставата на храна...

Цела романска влада и премиерот во карантин

Романскиот премиер Лудовик Орбан изјави денеска дека тој и целата влада ќе се стават во карантин откако биле во контакт со сенатор кај кого...

Со светот се управува од самоизолација

Авторка: Анџела Деван Си-ен-ен Секојдневно сè повеќе луѓе во светот решаваат да работат од дома поради ширењето на новиот коронавирус, а така одлучи и канадскиот премиер...

Премиер-лигата прекината до 3 април

Фудбалските натпреварувања во Англија се прекинуваат до 3 април поради ширењето на коронавирусот, објавува Би-би-си. Сите мечеви од Премиер-лигата, пониските дивизии, како и првенството во...

Се откажуваат и воени вежби

Дали опасностите од коронавирусот и ширењето на заразната болест се можни пречки за нормално функционирање на светските армии и за дејствување на воениот сојуз...

Како стигнавме до пандемија

Епидемиолозите потсетуваат дека светската медицина познава многу пандемии на заразни болести, кои оставиле многу големи последици. Сепак, посочуваат дека во недостиг од специфична терапија...