Водечки италијански специјалист: Коронавирусот слабее, ќе изумре и без вакцина

Коронавирусот ослабна и со текот на времето може да изумре, без употреба на вакцина, заклучи професорот Матео Басети, водечки италијански експерт за заразни болести,...

Почина Ендрју Брукс кој го разви првиот тест за ковид-19 со плунка

Ендрју Брукс, истражувач и професор кој го беше раководител на тимот кој го разви првиот одобрен тест за ковид-19 со плунка, почина од срцев...

Бил Гејтс за борбата со идните пандемии: Коронавирусот ќе забрза три големи откритија

Кога историчарите ќе напишат книга за пандемијата на ковид-19, она што го проживеавме досега веројатно ќе ја заземе првата третина во неа. Главно во...

Германски министер повикува на укинување на ограничувањата, Меркел се спротивставува на притисокот

Германскиот министер за економија Питер Алтмаер денеска ги повика 16 сојузни држави да ги укинат рестриктивните мерки воведени за да се спречи ширењето на...

Во Хрватска откриен бразилскиот вид коронавирус

Научниот тим на Лабораторијата за напредна геномика на Институтот „Руѓер Бошковиќ“ идентификуваше присуство на мутација на бразилскиот вид на коронавирус во Хрватска. Од вкупно 50...

Како ќе изгледа светот по пандемијата?

Како по падот на берлинскиот ѕид или колапсот на империјата на „Браќата Лиман“ пандемијата на коронавирусот е настан што ќе го смени светот и...

Kонтроверзниот француски доктор стана одметник во борбата против коронавирусот

Дидие Раул се залага за употребата на лекот против маларија во лекувањето од ковид-19, поради што се најде во судир со јавните здравствени власти Авторки:...

Трамп: Имаме лек за коронавирус, наскоро ќе биде достапен на рецепт

Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека овозможил лекот кој се користи против маларија да се тестира на пациентите заразени со коронавирус и дека...

Ракувањето на Путин со доктор позитивен на ковид-19 ја загрижи Русија

Руски доктор кој се ракуваше со рускиот претседател Владимир Путин е позитивен на ковид-19. Станува збор за Денис Проценко од московската болница во областа...

Италијанските доктори го излекуваа нулта пациентот, откриена успешната терапија

Италијанските доктори успеаа да го излекуваат првиот пациент заразен со коронавирус во оваа земја. Еден од докторите, Франческо Мојоли за весникот „Кориере дела Сера“,...