СЗО: Наместо славење, подготовки за втор бран на ковид-19

Организацијата предупреди дека земјите би можеле да се соочат со втор бран ако избрзаат со укинувањето на мерките против пандемијата со ковид-19 Случаите на новозаболени...

Бил Гејтс – милијардерот кој извикуваше „пандемија“

Малкумина слушаа кога Бил Гејтс пред пет години предупредуваше за патогената епидемија. Сега тој силно се залага за научни решенија за да се врати...

Макрон: Не сакам себична и поделена Европа

Франција е рамо до рамо со Италија, а Европа не смее да биде себична, истакна францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за водечките италијански...

Вакцина стара сто години се испитува како можно оружје против коронавирусот

Автор: Џејсон Гејл Блумберг Вакцината која се користи за спречување на туберкулоза им се дава на здравствени работници во Мелбурн за да се испита како ќе...

Шведска се впушта во огромен експеримент со опуштениот пристап против коронавирусот

Шведска се издвојува од остатокот во светот во справувањето со коронавирусот. Во оваа земја училиштата се отворени и нема ограничување на движењето со што...

На пандемијата не ѝ се гледа крајот?

Авторка: Сара Витон Политико Никој не знае како ќе заврши оваа криза. Додека карантините во Европа влегуваат во втора, трета, четврта, па и петта недела, политичарите...

Можеби нема да биде потребна вакцина против ковид-19, германските научници пред големо откритие

Германските лекари постигнаа голем успех во потрагата по лек за коронавирусот, бидејќи тие успеаја да го докажат постоењето на антитела кои го спречуваат вирусот...

Зошто Трамп го замолкна водечкиот американски експерт за заразни болести?

На вчеравечерниот брифинг за печат Американскиот претседател Доналд Трамп им рече на новинарите дека не е лекар додека ја промовираше употребата на хидроксихолорокин, лек...

Бил Гејтс има за што да жали

Години пред пандемијата на ковид-19, милијардерот се обиде да ги предупреди светските лидери за заканата од новите заразни болести. Малкумина слушаа Пред пет години Бил...

Италија: Не стигнуваат да ги погребаат мртвите, во весниците се објавуваат некролози

Во Бергамо, близу Милано, властите не постигнуваат да ги погребаат мртвите, крематориумите работат без престан, а мртовечки сандаци поставени во ред чекаат да се...