Паѓа бројот на новозаболени од ковид-19 во светот, стабилна состојба и во Македонија

По летниот пораст, во светот сега се бележи тренд на опаѓање на новозаболени од ковид-19. Според неделната статистика на Ворлдметерс во изминатите седум дена,...

„Фајзер“ очекува приход од 54 милијарди долари од вакцината и таблетите против ковид-19

Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ ги потврди проценките за годишните приходи од вакцината и таблетите против ковид-19, првпат откако се пуштени во продажба. Компанијата соопшти дека...

Нова вакцина од Австрија штити од сите варијанти на ковид-19, според претклиничките студии

Новата вакцина од Австрија штити од сите варијанти на коронавирусот, соопшти Еуроком ПР, Меѓународна комуникациска мрежа на Град Виена. Тим научници од Медицинскиот универзитет во...

Кина забележа најголем дневен број на новозаразени со ковид-19

Кинеските власти вчера пријавија над 20.000 случаи на Ковид-19, што е највисок дневен биланс од почетокот на пандемијата. До март, Кина ги одржуваше дневните случаи...

СЗО објави план за пандемијата со три можни сценарија

Светската здравствена организација (СЗО) објави ажуриран план за во кој се наведени три можни сценарија за пандемијата до крајот на годинава. Директорот на СЗО,...

ЕУ бара координација за четвртата доза вакцина против ковид-19

Министрите за здравство на ЕУ  изјавија дека сакаат подобро да ги координираат различните национални политики за четврта доза вакцина против коронавирусот и побараа од...

СЗО: Бројот на заразени од ковид-19 се намалува трета недела по ред

Бројот на нови случаи на заразени со коронавирусот во светот е намален за 21 отсто во изминатата недела, односно трета седмица по ред, соопшти...

Каде заглави ветувачкиот „молнупиравир“?

Европската агенција за лекови веројатно нема месецов да одобри условна маркетинг-авторизација на антиковид-лекот „молнупиравир“ на компанијата „Мерк“ додека се справува со „проблематичните“ податоци, според...

СЗО бара 16 милијарди долари за глобално справување со ковид-19

Потребни се уште 16 милијарди долари за да им се помогне на земјите со ниски приходи да се справат со пандемијата со ковид-19, соопшти...

Австралија целосно ги отвора границите за вакцинирани патници

Австралија целосно ќе ги отвори границите за сите вакцинирани носители на визи од 21 февруари, изјави премиерот Скот Морисон откако земјата беше затворена за...