СЗО: Вакцините мРНА можат да се комбинираат со „Астра зенека“ и со „Синофарм“

Издадени привремени препораки за мешање на вакцините Светската здравствена организација (СЗО) издаде привремени препораки за употреба на вакцини против ковид-19 од различни производители за втората...

СЗО увиде дека омикрон беше потценет

СЗО заклучува дека омикрон се шири со исклучително голема брзина и оти досега беше потценет. Иако новиот сој на коронавирусот резултира со полесни симптоми,...

Кина го одобри првиот лек против кoрoнавирусот

Кина го одобри првиот лек за луѓето што имаат ковид-19, две години откако болеста за првпат беше откриена на нејзина почва, од каде што...

Бил Гејтс предвидува: Aкутната фаза на пандемијата ќе заврши во 2022 година

Акутната фаза на пандемијата на коронавирус ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс на својот блог. Појавата на новиот сој...

„Стелт“ верзијата на омикрон ги сокрива трагите?

Научниците тврдат дека идентификувале „стелт“ верзија на омикрон-видот која не може да се разликува во однос на другите варијанти на коронавирусот преку ПЦР-тестови кои...

Брзото ширење не го прави омикрон поопасен од делта-сојот, според првичните сознанија

Иако има брзо ширење на омикрон, првите индикации покажуваат дека тој е помалку опасен од делта-сојот, изјави главниот советник на американскиот претседател за пандемијата,...

Невакцинираните Италијанци не можат во јавен превоз, ресторан, на стадион…

Во Италија од денеска стапија на сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу јавни активности, па нема...

Помошта на Русија чека на одобрувањето на „спутник В“ од СЗО

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека Светската здравствена организација (СЗО) наскоро ќе ја одобри вакцината против коронавирус „спутник В“. Тој додава дека овој потег...

Најдобри и најлоши сценарија за омикрон – од „совршена“ варијанта до голема неволја

Новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да има страшни последици. Но, доколку се испостави дека мутацијата, првпат забележана во Боцвана и во Јужноафриканската...

Каков е карантинот во Австрија, која подготвува и казни за невакцинираните, ни раскажа Фабијан Стамер

Австрија го продолжи карантинот до 11 декември. Во моментов, бидејќи од луѓето се бара постојано да останат во своите домови, навистина нема конкретни временски...