За 23 отсто зголемен бројот на смртни случаи од ковид-19 во Грција

За една седмица за 23 отсто се зголемил бројот на смртни случаи од ковид-19 во Грција, додека пак за четири проценти се намалил бројот...

Летово во Хрватска од ковид-19 починале шест пати повеќе луѓе отколку минатата година

Од почетокот на јули до вчера, во Хрватска од ковид-19 починале дури 438 лица. Лани, во истиот период, имало дури шест пати помалку вакви...

За една седмица над 140.000 заразени и 200 починати од ковид-19 во Грција

Во периодот од 11 до 17 јули, во Грција се регистрирани 148.435 случаи на ковид-19, од кои 18 отсто се реинфекции, починаа 200 лица,...

Над 25.000 нови случаи на ковид-19 во Грција и над 5.000 реинфекции

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број случаи на ковид-19, над 30.000, од кои 25.566 се новозаразени, а 5.022 се веројатни...

Зголемен бројот на ковид-случаи во туристичките делови на Грција

Зголемување на бројот на случаи на ковид-19 во туристичките делови, зголемување на бројот на реинфекции, но и зголемување на бројот на хоспитализации се регистрирани...

Во Албанија 550 нови случаи со ковид-19, највисок број во последните три месеци

Во последното деноноќие во Албанија потврдени се 550 нови случаи со ковид-19 што е двојно повисока бројка од оние во изминатите денови и е...

Од 1 јуни во Грција привремено се укинува задолжителната маска и на затворено

Од 1 јуни привремено се укинува задолжителната маска и во внатрешните објекти во Грција, со исклучок на болниците, домовите за стари лица и јавниот...

Од денеска Албанија ги укина сите анктиковид мерки

Од денеска, Албанија ги укина ограничувањата воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот.   Според одлуката на Национален комитет за справување со пандемијата, донесена на...

Грција од денеска ги укинува задолжителните сертификати

Задолжителниот „Covid pass“ за влез во сите објекти во внатрешноста на Грција, како и европскиот сертификат за патување во земјата, од денеска се укинуваат,...

Од 1 мај се укинуваат ковид ограничувањата за влез во Бугарија

Од 1 мај за влез во Бугарија се укинуваат ковид ограничувањата за лица кои пристигнуваат од други држави. Тоа го објави министерката за здравство на...