Грција го укинува европскиот сертификат за влез во државата

Грција привремено го укинува задолжителниот европски сертификат за вакцинација, прележан ковид-19 или негативен тест за влез во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Од...

Албанија: Укинати сите анти-ковид мерки, четврта доза за оние над 60-годишна возраст и хроничните...

Албанскиот национален комитет за справување со пандемијата на ковид-19, денеска донесе одлука, со која, од први мај се укинува обврската за поседување сертификат за...

Од утре веќе не е потребен ковид сертификат за влез во Бугарија од Македонија

Од утре, лицата кои пристигнуваат од Македонија, Турција, Романија, Србија, Унгарија, Полска, Чешката Република, Словачка, Израел и Египет при влез во Бугарија веќе не...

Зголемен број новозаразени и починати од ковид-19 во Грција

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број новозаразени, но и починати лица од ковид-19 односно, од 113.940 направени тестови, потврдени се...

Се укинува задолжителниот ПЛФ-формулар за влез во Грција

За патување во Грција, од утре, повеќе нема да биде потребно да се пополнува формуларот ПЛФ, што веќе 20 месеци беше задолжителен документ за...

Србија ги укина ковид-пропусниците, маските во затворен простор само препорака

Српскиот Кризени штаб за борба против коронавирусот донесе одлука за укинување на ковид-пропусниците од сабота, соопшти министерката за труд и социјлани прашања Дарија Кисиќ...

Десет месеци затвор за Словенец што за пари се вакцинираше во името на други

Словенецот кој се вакцинираше во името на други луѓе за да добијат ковид-пропусници е осуден на 10 месеци затвор поради измама. Парична казна е изречена...

На 20 март можно е да се укинат ковид-ограничувањата во Бугарија

Бугарија влегува во втора и трета фаза од пандемијата, а се очекува земјата за краток период да стигне до првата фаза, што значи дека...

Музафер Кајасан од Турција веќе 14 месеци е позитивен на коронавирус

Најпозитивниот човек живее во Турција. За жал, не само според наравот, туку во однос на коронавирусот – Музафер е позитивен веќе 14 месеци или...

Целосно вакцинирано 70,8 отсто од населението во Грција

Над 7.440.000 граѓани ја завршија вакцинацијата што е 70,8 проценти од општото население, односно 80 отсто од полнолетното население, соопшти генералниот секретар во Министерството...