Во Србија 11 починати и 287 новозаразени од коронавирус

Според најновите податоци во изминатите 24 часа во Србија починале 11 лица, а новозаразени со ковид-19 се 287. На распиратори моментално се наоѓаат 144 пациенти. Бројот...

Рекордни 141 смртни случаи од ковид-19 во Турција

Рекордни 141 смртни случаи од коронавирус се регистрирани во Турција во последните 24 часа, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство. Податоците покажаа дека во...

Хрватска и Словенија бележат стотици нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 486 нови случаи на коронавирус, а четири лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на...

Во Бугарија 81 новозаразени со коронавирус

Во Бугарија во изминатото деноноќие се регистрирани 81 случај на новозаразени со коронавирусот, а  извршени биле 2.371 тестови. Излекувани се 67 пациенти, јави „БГНЕС“. Во Бугарија...

Во Босна и Херцеговина голем скок на бројот на заразени со коронавирус

Во Босна и Херцеговина, голем скок на новоинфицирани со коронавирус, соопштуваат официјалните власти. Според податоците на заводот за јавно здравство, по спроведените тестирања на нешто...

Хрватска ја скрати самоизолацијата на десет дена

Хрватскиот институт за јавно здравје објави нови критериуми за тестирање на коронавирус, прекинување на изолација и карантин. Според новите регулативи, самоизолацијата е скратена од две...

Вo Хрватска 57 новозаразени со коронавирус

Во изминатите 24 часа се регистрирани 57 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2 во Хрватска, а вкупната бројка на заболени е 842, соопшти...

Во Србија 372 нови случаи на коронавирус

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 372 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број се искачи на 5.690. Тестирани се 3.094 лица...

Вработените во словенечката јавната администрација мораат да се вакцинираат

Вработените во државната администрација во Словенија ќе треба да се вакцинираат или да достават потврда дека го прележале коронавирусот, бидејќи во спротивно нема да...

Хрватска ѝ донира 10.000 вакцини од „Астра зенека“ на Црна Гора

Црногорските здравствени власти добија донација од 10.000 дози од вакцината на „Астра зенека“ од Хрватска. Амбасадорот Томислав Павковиќ рече дека тоа е израз на солидарност...