Косово ги бележи првите случаи на омикрон – заразени и луѓе што не патувале...

На Косово е потврдено присуството на омикрон, објави националниот институт за јавно здравство на Косово (ИКШПК), наведувајќи дека девет од вкупно 22 тестирани примероци...

Три нови случаи на коронавирус во Словенија

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени три нови случаи на коронавирус. Направени се 986 тестови и нема нови смртни случаи, објави словенечката...

Бугарија ќе набави уште три милиони вакцини

Бугарија ќе нарача дополнителни три милиони вакцини, објавил денеска министерот за здравство, Костадин Ангелов, на владина седница, пренесува „Танјуг“. Станува збор за 2.897.694 дози на...

Во Србија 5.896 нови случаи на коронавирус, 63 лица починаа

Според последните податоци, во Србија се регистрирани 5.896 нови случаи на коронавирус, од 19.952 тестирани примероци, а починаа 63 лица. На респиратор има 290...

Турција повторно воведува полициски час

Носењето заштитна маска од сега е задолжително на јавни места во трите најголеми градови во Турција, соопштија денеска надлежните. Бројот на заразени со коронавирус...

Руски авион со помош слета во Србија

Првиот авион со руска помош за Србија слета попладнево на аеродромот во Батањица, пренесуваат српските медиуми. Авионот, кој носи медицинска помош, го пречекеа премиерката Ана...

Бугарија е дел од „штедливата група“ и надежите ги полага во „Астра зенека“?

ЕУрактив известува за бугарската стратегија за вакцинација Бугарската стратегија за вакцинација се чини дека се заснова врз новата вакцина на „Астра зенека“, во однос на...

Во Хрватска 53 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 53 нови случаи на коронавирус. Вкупниот број на заболени се искачи на 3.775, а просечната возраст...

Карантинот во Грција продолжува до 1 февруари

Постоечките рестриктивни мерки во Грција, односно карантинот, полицискиот час од 21 часот до 5 часот наутро, забраната за патување меѓу региони, задолжителните смс пораки...

Во Србија 372 новозаразени и седуммина починати

Според последните податоци на здравствените власти, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 372 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи. Добиените резултати...