Три години ковид-пандемија: Вирусот е тука, но со намален интензитет, а последиците уште се...

На 11 март пред три години, Светската здравствена организација прогласи пандемија од коронавирус откако тој првично се појави во кинескиот град Вухан во декември...

Заштитата од „кракен“ е иста како и за претходните соеви на ковид-19, истакна Стевановиќ

 Заштитата од новиот сој на ковид-19, „кракен“, е идентична со претходните. Неопходен е сериозен пристап на граѓаните и придржување до дадените препораки. Тоа се...

Бидете спокојни и почитувајте респираторен бонтон, „кракен“ е позаразен, но не и поопасен, вели...

Тој објаснува дека вистината е дека само кај стари лица со хронични болести, односно со ослабен имунитет, постои ризик да завршат во болница, исто...

Во Македонија не е регистриран кракен, тврди Петличковски

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски изјави дека кај нас се уште официјално не е регистрирана подваријантата на ковид кракен, меѓутоа...

Стабилна состојбата со респираторниот синцициски вирус и ковид-19

Стабилна е состојбата со инфекцијата со РСВ-респираторен синцициски вирус, нема зголемување на бројот на новозаболени и хоспитализации, а болничките капацитети ги задоволуваат потребите за...

Регистрирани 44 нови случаи со ковид-19, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 543 тестови, а регистрирани се 44 нови случаи со ковид-19 и...

Нови 68 случаи на ковид-19

Регистрирани се 68 нови случаи на ковид-19 од направени 659 тестирања во последните 24 часа. Оздравени се 40 пациенти, а пријавени се тројца починати. Како...

Регистрирани нови 11 ковид-заболени и двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 248 тестови, а регистрирани се 11...

Регистрирани 50 новозаразени со ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 523 тестови, а регистрирани се 50...

Тројца починати и нови 44 ковид-случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 564 тестови, а регистрирани се 44...