Како да разликуваме омикрон од настинка

Иако омикрон варијантата на коронавирус дава многу симптоми слични на обичната настинка, можно е да се направи разлика и соодветно да се постапи. Покрај тоа...

Гебрејесус: На сите ни е преку глава од пандемијата, но потребни се тешки одлуки

Светската здравствена организација издаде предупредување пред божиќните празници поради забрзаното ширење на омикрон. - Подобро е да се откажат собирите отколку живот - рече лидерот...

Ризикот од тромб е многу поголем кај заболените отколку кај вакцинираните

Опасноста од згрутчување на крвта кај заболените од ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, изјави во понеделникот водечкиот словенечки епидемиолог...

Германска студија: Поленот го зголемува ризикот од зараза со коронавирус

Зголемената активност на поленот го зголемува ризикот од зараза со коронавирус, покажа истражувањето на Техничкиот универзитет во Минхен и Центарот „Хелмхолц“ во Минхен. Ако има...

Периодот меѓу двете вакцини е посоебно опасен

Главниот виролог на Универзитетската клиника во Хајделберг, Ханс-Георг Кројслих, предупредува на опасноста од нови мутации на коронавирусот, особено во периодот помеѓу приемот на двете...

Дали младите луѓе излекувани од рак треба да примат вакцина против ковид?

Младите кои имаат над 18 години, а биле лекувани од рак како деца, треба да се вакцинираат против коронавирус, вели Драгана Јаниќ, раководител на...

Гебрејесус: Ова нема да биде последната пандемија

Пандемијата предизвикана од новиот коронавирус нема да биде последна пандемија, а епидемиите се факт на животот, изјави генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом  Гебрејесус. Тој...

ЕК: Брзите тестови да се користат кај лица што покажуваат симптоми

Европската комисија препорача брзите тестови за откривање на коронавирусот да се користат главно кај луѓе што покажуваат симптоми. - Брзите анагени тестови треба да се...

Филипче: Славите да се одбележат само со најблиските и без групирања

Министерот за здравство Венко Филипче апелира славите и празниците кои се пред нас, годинава да ги прославиме само со најблиските и да нема групирања...

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано носење на маска и...