ЕК: Брзите тестови да се користат кај лица што покажуваат симптоми

Европската комисија препорача брзите тестови за откривање на коронавирусот да се користат главно кај луѓе што покажуваат симптоми. - Брзите анагени тестови треба да се...

Заштитната маска, дистанцата и хигиената се клучни во борбата со ковид-19

Министерството за здравство повторно упатува апел до сите граѓани за почитување на мерките за заштита од коронавирусот. Носењето на заштитна маска, одржувањето на физичка дистанца...

Коронавирусот може да преживее 28 дена на мобилните телефони и банкнотите

Коронавирусот може да преживее на голем број различни површини многу подолго отколку што се сметаше порано, покажа неодамнешно истражување. Коронавирусот може да преживее цели 28...

Филипче: Би излегле ли на дожд без чадор?

Нов начин на живот значи нови навики. Да ги почитуваме мерките за заштита и да сфатиме дека веќе се дел од нашето секојдневие, напиша...

Да носиме маска, секој човечки живот е важен

Зорица Љубичиќ, која работи како главна медицинска сестра на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби порача да се почитуваат мерките за заштита од...

СЗО повика на внимателност за руската вакцина против коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Русија да ги следи меѓународните насоки за производство на вакцина против коронавирусот, откако земјата соопшти дека ќе почне...

Дури и без симптоми, коронавирусот може да предизвика голема штета врз нервниот систем

Британските невролози објавија нова студија во која посочуваат дека коронавирусот може да направи сериозно оштетување на мозокот и централниот нервен систем, предизвикувајќи психоза, парализа...

Како да се справиме со заразата ако коронавирусот опстојува во воздухот?

Како да се справиме со вирусот во затворени простории? Подобра вентилација, носење маска и пократок престој, велат експертите Коронавирусот може да опстои во воздухот на...

Филипче: При влошување на состојбата пациентите да се упатат во болница

Министерот за здравство, Венко Филипче истакна дека лесната форма на болеста може да се лекува во домашни услови, тоа секако треба да биде под...

СЗО: Асимптоматските случаи ретко го шират новиот коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) излезе со најнови сознанија за потенцијалната опасност за јавното здравје од луѓето кои се инфицирани од коронавирусот, но немаат никакви...