Приказни од самоизолациjа

Секојдневието ми е ставено во лер Изолацијата главно ја минам мрзливо и со голема доза немукает. Јас сум човек што во своето тефтерче има чек-листа...

Научниците открија за која крвна група коронавирусот е најопасен

Германски и норвешки научници спровеле студија во која анализирале како инфекцијата од коронавирус напредува во однос на крвната група на пациентите, пренесува „Дојче веле“. Наодите...

Ако сте млади – следете ги препораките, ако сте возрасни – внимавајте

Коронавирусот предизвика смрт на 4.300 лица во светот, а повеќе од 66 илјади луѓе што беа заболени - оздравеа. Јакоб Таге Рамлинг, Нил Монро,...

Како се пренесува коронавирус и како да се заштитите?

Светската здравствена организација објави видео на кое е објаснето како се пренесува ковид-19 и како да се заштитите. https://www.facebook.com/zdravstvomk/videos/618206872358964/

Сѐ до доаѓањето на вакцината никако не смееме да се потпреме на концептот на...

За личниот и колективниот имунитет, за антималаричните и антиревматичните лекови во терапија за ковид-19, за веќе постоењето на експерименталните вакцини, за неопходноста да водиме...

Приказни од самоизолациjа

Одбирам да поминам квалитетно време со семејството Со оглед на тоа дека мојата работна позиција е во медиум, работните обврски продолжија како и во нормални...

Карантинот е единствената превенција

Го читав економскиот план на државата и во делот за документи пишува дека доколку ви истекува личната карта, таа се продолжува до 31.8.2020 година....

Експертите откриваат кои предмети и јавни места се полни со бактерии и вируси

Секој ден, светските научници се обидуваат да дознаат повеќе за коронавирусот со цел да најдат вакцина и да прекинат неговото ширење. Група здравствени експерти...

Дали е потребно да се дезинфицира храната заради заштита од коронавирус?

Моментално нема докази дека ковид-19 се пренесува преку храна. Меѓутоа вирусот може да живее на површините, вклучувајќи ја амбалажата на храната, дури и до...

Петнаесетминутен тест за коронавирус

Производителот на текстил и хемиски производи „Кубаро индустрис лтд.“ деновиве изјави дека од следната недела ќе започне со продажба на комплети за тестирање, развиени...