Губењето на чувството за вкус и мирис, еден од симптомите за ковид-19

Луѓето што го изгубиле чувството за вкус или мирис, се препорачува да бидат тестирани за коронавирус, откако аносмијата е препознаена како трет симптом на...

Кога би носеле сите маски, вирусот би бил сопрен за 50 дена

Два случаи од фризерски салон во САД го докажаа она што експертите го повторуваат постојано. Имено, две фризерки го прекршиле основното правило за безбедност...

Македонската естрада со порака: Седете дома!

Во овие тешки времиња, кога светот го тресе пандемијата на коронавирусот, од што не сме поштедени ни ние, свесноста и дисциплираноста се неопходни. Препораките...

Како да разликуваме омикрон од настинка

Иако омикрон варијантата на коронавирус дава многу симптоми слични на обичната настинка, можно е да се направи разлика и соодветно да се постапи. Покрај тоа...

Филипче: Би излегле ли на дожд без чадор?

Нов начин на живот значи нови навики. Да ги почитуваме мерките за заштита и да сфатиме дека веќе се дел од нашето секојдневие, напиша...

Одговори на најчестите тврдења за вирусот: Може ли маската да ве заштити?

Авторка: Хана Девлин Гардијан Вистината за пренесувањето на коронавирусот, кој е најизложен и што може да направите за да избегнете инфекција Тврдење: „маските за лице не функционираат“ Носењето...

Приказни од самоизолациjа

Во моето ателје сум сам со својата работа Откако се воведоа мерките за превенција од ширење на вирусот и образовните институции се затворија, јас и...

Приказни од самоизолациjа

Потреба од релаксација Самоизолација! Колку застрашувачки да звучи овој збор, оваа состојба, не треба премногу да нѐ плаши. Секој умен и мудар човек треба да...

Како да се справиме со заразата ако коронавирусот опстојува во воздухот?

Како да се справиме со вирусот во затворени простории? Подобра вентилација, носење маска и пократок престој, велат експертите Коронавирусот може да опстои во воздухот на...

СЗО повика на внимателност за руската вакцина против коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Русија да ги следи меѓународните насоки за производство на вакцина против коронавирусот, откако земјата соопшти дека ќе почне...