Правилната употреба на заштитна маска е клучна во справувањето со ковид-19

Министерството за здравство ја нагласува важноста од правилната употреба на заштитна маска во борбата против ширење на коронавирусот, преку соопштение до јавноста. Во земјава задолжително...

Федерер: Мијам раце многу често, правилата да ги прифатиме многу сериозно

Швајцарскиот тенисер, Роже Федерер се опоравува од повредата на коленото во родната Швајцарија. Преку Инстаграм испрати порака до јавноста, првпат по повеќе од еден...

Приказни од самоизолациjа

Преку мали нешта ја филтрирам негативната енергија Во „интрото“ на ова лудило прво на памет ми паднаа апокалиптичните филмови, си велев не е можно да...

Приказни од самоизолациjа

Балансот е најважен во животот Доброто е што одам на работа. По работата, а тоа гледам да е еднаш во неделата, одам до маркет, па...

Губењето на мирисот кај коронавирусот е поинакво од она кај настинката и грипот

Губењето на чувството за мирис е еден од симптомите на коронавирусот, ама е поинаков од оној што го имаат луѓето кога ќе настинат или...

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако сум позитивна на ковид-19...

Сѐ до доаѓањето на вакцината никако не смееме да се потпреме на концептот на...

За личниот и колективниот имунитет, за антималаричните и антиревматичните лекови во терапија за ковид-19, за веќе постоењето на експерименталните вакцини, за неопходноста да водиме...

АХВ: Не постојат докази дека домашните миленичиња ја шират болеста

Прашањето што често го поставуваат сопствениците на домашни миленици, но и останатите граѓани е дали кучињата и мачките можат да бидат преносители на коронавирусот,...

Дали е потребно да се дезинфицира храната заради заштита од коронавирус?

Моментално нема докази дека ковид-19 се пренесува преку храна. Меѓутоа вирусот може да живее на површините, вклучувајќи ја амбалажата на храната, дури и до...

Славниот астронаут Баз Олдрин има совети за Aмериканците во карантин

Баз Олдрин знае неколку совети за карантин. Откако се вратиле од Месечината во 1969 година, Олдрин, Нил Амстронг и Мајкл Колинс поминале 21 ден...