Звучи радикално, ама решението е директно изложување на омикрон на вакцинираните или прележаните под...

Секоја идна средба (инфекција) со вирусот ќе претставува сѐ поголемо зацврстување на имунитетот, што значи дека за тие поединци короната е завршена приказна! Ова...

Даниловски: Летното ковид-бранување е очекувано, вирусот полека се спитомува со човекот

Време е да научиме и ние да живееме со вирусот. Како? Општо земено, преку повторувани и неизбежни блиски средби со него. За постојано имунитетот,...

Д-р Мери Киријас: Има три фактори што ги објаснуваат повторните ковид-заразувања

Токму зголемениот процент на повторна зараза е и една од причините за брзорастечкиот број на нови случаи. Но, зошто и како се случува толку...

Даниловски: Ништо страшно ако стелт омикрон стане доминантен, пикот помина

Секојдневните статистики покажуваат дека сепак, смртноста е далеку од намалена, а и клиничките слики кај оние кои се заразиле со омикрон не секогаш се...

Д-р Мирослав Бошковски донираше крвна плазма за да го спаси пациентот од Ресен

Херојски подвиг на доктор од Куманово Сите оние кои имаат прележано ковид-19, нека донираат крв односно плазма. Нека спасуваат животи. Една таква ќеса, многу значи...

Омикрон често ги напаѓа очите, предупредува д-р Драган Ѓорѓиевски

Новите мутации на коронавирусот донесоа и нови симптоми. Ако на почетокот од пандемијата еден од симптомите беше и конјуктивитисот, кој подоцна исчезна, сега докторите...

Треба ли да се плашиме од омикрон – епидемиологот Даниловски предупредува за опасностите

Од круцијална важност е сите што примиле две дози, а немаат прележано ковид, да побрзаат да примат и трета (бустер) доза Во кој правец ќе...

Функционерите ќе можат да патуваат во странство и нема да одат во карантин

Владата на денешната седница одлучила да се дозволи избраните и именуваните лица да патуваат во странство, но по нивното враќање, да не бидат спроведени...

Да беше омикрон смртоносен како делта, на овие заразени ќе имавме и до 70...

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 17 до 23 јануари годинава, пријавени се 97 смртни случаи во 20 градови,...

Европа и регионот имаат „повратен ковид-ефект“, во Македонија пандемијата има природен тек

Според најновите критериуми на Центрите за контрола на болести на САД, кои водат сметка за ризиците за преоптеретување на болниците, се наоѓаме во ниското...