СДСМ: Состаноците и партиските активности се одржуваат согласно сите мерки за заштита

Состаноците и партиските активности се одржуваат согласно сите мерки за заштита, соопштија од СДСМ, откако нивни членови објавија дека се позитивни на коронавирус или...

Во Македонија досега се излечени над 4.300 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123 излечени пациенти, наспроти 88 новозаразени...

Дојран и Македонски Брод без активни случаи

Продолжува намалувањето на активните ковид-случаи во државава чиј број, како што информираа вчера од Министерството за здравство, изнесува 1.955, од кои најголем број –...

Регистрирани 15 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови...

Во пандемијата реализирани четири илјади телефонски разговори за психолошка поддршка

ЈЗУ Клиниката за психијатрија известува дека се реализирани околу 4.000 телефонски разговори за психолошка поддршка на граѓаните за време на пандемијата со ковид-19 започнувајќи...

Детската болница „Козле“ се става во функција за пациенти со Ковид-19

Во тек се последните подготовки за ставање во функција на детската болница Козле за прием на пациенти позитивни на ковид-19. На располагање ќе бидат...

Граѓаните што ќе бидат вратени со чартер-летови ќе си ги платат билетите

Граѓаните што ќе бидат вратени во земјата со чартер-летови, ќе имаат обврска да си ги платат авионските билети, информираат од Министерството за надворешни работи. -...

Вчера се вакцинирале 15.424 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 761.579 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.728 граѓани, а...

Велешанец фатен како краде за време на полициски час

Полицијата уапси 23-годишен велешанец кој бил фатен како краде за време на полицискиот час. Според информациите на МВР, вчера околу 21.30 часот М.А.(23) од Велес...

Издадени околу 40 илјади решенија за изолација во изминатиот месец

Изминатиот месец откако стапија на сила измените и дополнувањата на Законот за заштита на наслението од заразни болести, Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДЗСИ)...