СЗО ги отфрла тврдењата дека Македонија има највисока стапка на смртност во регионот

Шефицата на Канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во земјава, Џихан Тавилах изјави дека Македонија е меѓу земјите кои се најтранспарентни во споделувањето на...

Нови 46 починати и 687 заразени со коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 310, Куманово – 55, Битола –...

Во ковид-центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 702 лица сомнителни и...

Тројца оздравени и ниту еден новозаболен од ковид-19 во Кичево

По двата претходни дена кога во Кичево двајца негови жители заразени од коронавирусот ја загубија битката со опасната болест, денес состојбата е подобрена. Нема...

Регистрирани 15 починати и 487 нови случаи на коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.491 тестирање, а регистрирани се 487...

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако транзитираат низ Македонија

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина може...

Заштитни штитови за лице за здравствените работници во Прилеп

Општина Прилеп продолжува со активностите околу изнаоѓање дополнителни мерки за заштита на граѓаните од коронавирусот. Откако неколку компании пред неколку денови започнаа со изработка...

Четворица новозаболени и петмина оздравени од ковид-19 во Кичево

Во изминатото деноноќие во Кичево се регистрирани четворица новозаболени од ковид-19, а петмина се оздравени. Бројот на инфицирани од ден на ден варира, додека...

Велика Британија ја стави Македонија на зелената листа

Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска со нови протоколи за ковид-19 со кои Македонија преминува во зелената листа на држави и територии...

Финска размислува како да постапи со авионските летови од Скопје

Градоначалничката на Турку Мина Арве вчера соопшти дека почнала преговори за подобрување на безбедносните протоколи за летовите од Скопје, откако десетици патници беа тестирани...