Намален бројот на новозаболени и починати од ковид-19

Во периодот од 22 август до 28 август тестирани се вкупно 5.815 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање...

Паѓа бројот на новозаболени од ковид-19 во светот, стабилна состојба и во Македонија

По летниот пораст, во светот сега се бележи тренд на опаѓање на новозаболени од ковид-19. Според неделната статистика на Ворлдметерс во изминатите седум дена,...

Нема нови анти-ковид мерки, КЗБ апелира да се носат маски на лeкар, во аптеки,...

На денешниот состанок Комисијата за заразни болести ја разгледала епидемиолошката состојба во земјата и заклучила дека изминатата недела се забележува благ пораст на бројот...

Имаме активни 4.139 регистрирани ковид-случаи, КЗБ ќе расправа дали ни требаат нови мерки

Во моментов во земјава се активни 4.139 случаи на коронавирусот, од кои 1.749 се во Скопје. Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок...

Даниловски: Пикот на ковид ќе настапи во следните седум дена

Рестрективни мерки не се потребни, потребно е само да продолжат досегашните мерки, за носење маски во затворени простори, ова треба особено да важи за...

Матичните предлагаат младите доктори да работат во ковид-амбулантите, министерството очекува договор

Последната и единтвена новина во ек на сегашниот бран од ковид-19 е предлогот од Комисијата за заразни болести за отворање на пет ковид амбуланти...

За 45 проценти зголемен бројот на заразени со ковид, КЗБ ќе расправа за мерки

За 45 проценти е зголемен бројот на активни случаи на ковид-19 во земјава од понеделникот до вчера, иако нема пријавени починати лица во текот...

Во Македонија има 2.091 регистрирани случаи со ковид-19, Европа се подготвува за нов бран

Од вкупно 1.153 тестирања од вчерашната ковид статистика, регистрирани се 411 лица позитивни на коронавирусот, односно 35 проценти од тестираните се позитивни. Согласно податоците...

Пановски: Не ни требаат нови ковид-мерки, возрасните и болните да внимаваат каде летуваат, за...

Имаме најмалку по 1.500 позитивни на дневно ниво. Се тестираат само тие што имаат симптоми и се загрижени за здравјето, вели Пановски Додека болниците се...

Даниловски: Летното ковид-бранување е очекувано, вирусот полека се спитомува со човекот

Време е да научиме и ние да живееме со вирусот. Како? Општо земено, преку повторувани и неизбежни блиски средби со него. За постојано имунитетот,...