Се потсмири коронавирусот меѓу децата, но се зголемија настинките и респираторните инфекции

Каков ќе биде есенскиот период никој не знае, но педијатрите не очекуваат бурна сезона Ако во август најголем дел од хоспитализираните деца беа оние со...

Регистрирани 34 случаи на ковид-19

Во последните 24 часа направени се 223 тестови, а регистрирани се 34 случаи на ковид-19, од кои осум се реинфекции. Согласно, Регистарот на умрени лица...

Еден починат, регистрирани нови 109 ковид-случаи

Во последните 24 часа се направени 672 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 130 пациенти, а пријавено е едно починато...

Тројца починати и 134 ново регистрирани случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 912 тестови, а регистрирани се 134...

ИЈЗ: Намалување од 39,3 проценти на ковид-позитивни минатата недела

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, минатата недела се регистрирани вкупно 1.069 нови случаи на ковид-19, со намалување од 39,3 проценти во однос...

Погрешната перцепција за вакцините и ниско ниво на медиумска писменост причина за намален интерес...

По спроведените истражувања на Македонскиот институт за медиуми (МИМ) во делот на имунизацијата против ковид-19 и редовната имунизација на децата дезинформациите и погрешната перцепција...

Нови 179 случаи на ковид-19

Во последните 24 часа, од направени 997 тестови за ковид-19, регистрирани се нови 179 случаи, нема починати, евидентирани сe 175 оздравени пациенти, информира Министерството...

Четири починати лица и 254 позитивни случаи на ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 02.09 до 04.09.2022), направени се 1.308 тестови,...

Нови 185 случаи на ковид-19

Во последните 24 часа од направени 892 тестови, регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19, регистрирани се вкупно пет починати, едно во последното деноноќие...

Регистрирани 222 случаи на ковид-19, пријавени седум починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 954 тестирања, а регистрирани се 222 случаи на ковид-19, од кои...