Косово ги бележи првите случаи на омикрон – заразени и луѓе што не патувале...

На Косово е потврдено присуството на омикрон, објави националниот институт за јавно здравство на Косово (ИКШПК), наведувајќи дека девет од вкупно 22 тестирани примероци...

Земјите од регионот ги заоструваат ковид-рестрикциите

Во регионот се влошува состојбата со ковид-19, а земјите бележат континуиран пораст на бројот на новозаразени. Словенечката Влада, во обид да го ограничи брзиот раст...

Косово ги обесштетува семејствата кои загубиле блиски поради ковид-19

Сите оние кои изгубиле блиски членови на семејството како последица на ковид-19 можат да аплицираат за еднократна помош од косовската влада во износ од...

„Шампионот“ на првиот ковид-бран се сопна кај вакцинацијата

Автор: Јеоргија Наку Извор: Рес публика Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите -...

Регистрирани 18 починати и 111 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.529 тестирања, а регистрирани се 111 нови случаи на Ковид-19 во Скопје –...

Хрватските здравствени работници протестираат против ковид-потврдите

Пред Клиничкиот болнички центар во Загреб утрово се собраа околу 30 вработени кои немаат т.н. ковид-потврда, што им треба од денес за да влезат...

Полициски час и забрана за музика во Солун, Халкидики и Лариса

Грција ќе воведе ноќен полициски час и ќе забрани музика во барови, кафулиња и ресторани во Солун, нејзиниот втор по големина град, по зголемувањето...

Антиваксерите протестираа во Белград

Стотици граѓани синоќа протестираа низ улиците на Белград против вакцинацијата и ковид-мерките извикувајќи навреди кон претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ, пренесуваат медиумите...

Протести против ковид-мерките во Љубљана

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се собраа на плоштадот Република...

Грција воведува нови мерки за угостителските објекти

Во Грција од денеска стапуваат нови правила, а се однесуваат на ограничувања во работењето на кафулињата, баровите и ноќните клубови. Поради ширењето на коронавирусот, грчките...