Коронавирусот се прошири во две болници во Загреб

Коронавирусот влегол во две болници во Загреб, а заразени се пет лица од медицинскиот пресонал и 16 пациенти, пренесува хрватски „Индекс“. Четворица вработени и 16...

Зголемен бројот на заболени од коронавирус на Косово

На Косово има голем пораст на бројот на заразени со коронавирус, при што се потврдени 141 случај на ковид-19 во еден ден. Како што беше...

Во Бугарија 250 новозаразени со коронавирус

Бројот на потврдени случаи на ковид-19 во Бугарија е зголемен за 250, а вкупниот број на инфицирани во оваа земја достигна 10.871, од кои...

Во Србија 6.254 новозаболени од коронавирус, 30 починати

Во последните 24 часа коронавирусот е потврден кај 6.254 лица, а уште 30 пациенти починаа како резултат на оваа болест. Тестирани се 19.301 лице, од...

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и условите за регионот. На прашањето...

Во Србија одново над 5.000 новозаразени, починале 39 лица

Според најновите информации кои ги пренесуваат српските медиуми, во Србија се регистрирани 5.471 новозаразен со Ковид-19, а 39 лица починале поради компликации предизвикани од...

Србија ќе ги зајакнува контролите за заразените што се во домашна изолација

Полицијата, во соработка со санитарната инспекција, ќе контролира дали заразените пациенти без симптоми, кои се лекуваат дома, ја почитуваат мерката за самоизолација. Ние мора...

Здравствениот систем во Црна Гора пред колапс, се бара помош од ЕУ и НАТО

Црна Гора побара од Европската Унија и НАТО итна помош во обезбедување дополнителен број здравствени работници, кои ќе им помогнат во борбата против коронавирусот. Како...

Во БиХ потврден делта сојот, го донеле аџии

Делта сојот на коронавирусот е потврден во Босна и Херцеговина, а станува збор за аџија од Меѓугорје, потврди за „Независне“, Лана Салихефендиќ, генетичарка од...

Коронавирусот ја уништи туристичката сезона во Грција

Туризмот е столбот на грчката економија. Но, поради пандемијата на коронавирус сè ни пропадна, се жалат локалните туристички работници. Тоа е катастрофа за целата земја,...