Се очекува Грција дополнително да ги ублажи рестрикциите за вакцинираните

Укинување на забраната за стоење во кафулињата и угостителските објекти и зголемување на бројот на гледачи на спортските натпревари се можните мерки што според...

Во Србија пристигна „Паксловид“, најсовремен лек против ковид-19 одобрен од ЕМА

Во Србија пристигна „Паксловид“„ (Paxlovid), најсовремениот лек против коронавирусот, јави дописникот на МИА од Белград. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Србија е...

Во Хрватска откриен прв случај на стелт омикрон

Во Хрватска е откриена подваријанта на омикрон вирусот БА.2, потврдија денеска од хрватскиот Завод за јавно здравје. Присуството на подваријантата на омикрон за загрепската телевизија...

Грција ги ублажува мерките – повторно дозволена музика во баровите

Грција ќе ублажи дел од рестриктивните мерки што ги донесе минатиот месец поради пандемијата, па музиката повторно ќе биде дозволена во баровите и рестораните. Тоа...

Во Словенија пристигна стелт омикрон

Словенија денеска го потврди првиот случај на подтипот омикрон на сојот БА.2, изјави шефот на националната лабораторија Тјаша Жохар Кретник. Таа рече дека сè уште...

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две седмици

Негативен резултат од ПЦР тест направен до 72 часа пред патувањето или рапид тест 24 часа пред пристигнувањето, заедно со пополнет ПЛФ формулар се...

Косово го враќа полицискиот час, ги заострува и мерките за влез на граница

Со новите мерки, таканаречениот полициски час, односно забраната за движење, наместо од полноќ, од денеска ќе трае од 22 до пет часот наутро По наглото...

Единаестгодишно дете почина во Загреб од последица на ковид

Според досегашните информации, детето немало никакви претходни заболувања Единаесетгодишно момче починало утринава на загрепската инфективна клиника „Д-р Фран Михаљевиќ“ како последица на коронавирусот, пишуваат хрватските...

„Та Неа“: На Света Гора од ковид-19 починале најмалку 40 монаси

Од вкупно 1.800 монаси на Света Гора, најмалку 40 починале од ковид-19, околу 1.000 се разболеле, а само 500 се вакцинирани, пишува грчкиот весник...

Србија со рекорден број на новозаразени од почетокот на пандемијата

Србија денеска достигна нов рекорд по бројот на заразени со коронавирус - 18.006 случаи од 39.740 тестирани примероци се потврдени во последните 24 часа,...