Од денеска казна за сите Грци постари од 60 години што нема да се...

Во Грција од денеска стапуваат на сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години кои не се вакцинирани против Ковид-19, пишува грчкиот...

Од денеска казни за невакцинираните над 60 години во Грција

За јануари, казната ќе биде 50 евра, со оглед на тоа дека е за половина месец, а за секој нареден, административна глоба е 100...

Невакцинираните над 60 години ќе треба да плаќаат по 100 евра месечно во Грција

Во Грција од недела стапува на сила нова епидемиолошка мерка. Владиниот портпарол Јанис Економу изјави за новинарите дека невакцинираните лица постари од 60 години...

Балканските држави меѓу водечките на „црната“ ковид-листа

Шест земји во регионот се на црната листа по бројот на починати од ковид-19, според податоците на веб-страницата „Ворлдометерс“. На врвот на листата е Бугарија,...

Изминатото деноноќие над 13.000 лица се заразиле со корнавирус во Србија

Според последните податоци, во Србија во последните 24 часа се регистрирани нови 13.693 нови случаи на коронавирус, што претставува нов рекорд во земјата од...

Ќе имаме десетина илјади заразени од коронавирус на ден, предупреди Кон

Епидемиологот и член на кризниот штаб во Србија, Предраг Кон, во изјава за тамошните медиуми ја коментира влошената епидемиолошка состојба во Србија, но и...

Хрватска дополнително ги ограничува собирите со нови мерки

Во Хрватска денеска поради зголемување на бројот на заразени со коронавирус стапуваат на сила нови антиепидемиски мерки кои дополнително ги ограничуваат собирите, а најавена...

Ципрас заразен со коронавирус

Лидерот на грчката опозиција и претседател на левичарската партија Сириза, Алексис Ципрас, на социјалните мрежи објави дека е позитивен на ковид-19. Тој на „Твитер“ напиша...

Задолжителен негативен тест за влез во Грција – мерката продолжена до 24 јануари

Одлуката за задолжителен негативен ПЦР или рапид-тест за влез во Грција, и за вакцинираните и за невакцинираните и за оние кои прележале Ковид-19, воведена...

Деведесет отсто од новозаразените во Грција имаат омикрон

Девет од десет случаи во Грција може да се препишат на омикрон-видот на коронавирус, изјави заменик-министерката за здравство Мина Гага. Таа рече дека на 30...