Научниците ги повикаа членките на Г7 да преземат итна акција за справување со неподготвеноста на светот за следната пандемија, предупредувајќи дека земјите во развој сè уште немаат пристап до третмани и вакцини кои спасуваат животи, пренесе „Алџезеира“.

Во отвореното писмо објавено по повод самитот на Г7 во Хирошима, Јапонија, Народната алијанса за вакцини вели дека научниот напредок постигнат за време на ковид-пандемијата и понатаму има примарно корист за најбогатите земји и фармацевтските компании.

– Клучно е во следната здравствена криза светот брзо да применува медицински контрамерки во секоја земја, без оглед на нивната способност за плаќање. Ова бара отстранување на сите бариери за развој и производство на лекови и вакцини – област каде што светот потфрли за време на пандемијата на ковид-19 и СИДА – се вели во отвореното писмо

– Почитувањето на строгите правила за интелектуална сопственост обезбеди монополи за фармацевтските компании и спречи широко распространето производство на достапни генерички вакцини и лекови во земјите во развој.

Алијансата, составена од повеќе од 100 поранешни светски лидери, нобеловци, научници и економисти, загрижена е што фармацевтските компании лобирале кај светските лидери да усвојат „максималистички пристап“ кон правилата за интелектуална сопственост за вакцини и третмани.

Минатиот месец, директорите на фармацевтските компании се сретнаа со јапонскиот премиер Фумио Кишида, кој е домаќин на самитот на Г7, за да лобираат за заштита на правата на интелектуална сопственост поради повиците од експерти за јавно здравје да се укинат ваквите правила.

– Како лидери на Г7, имате моќ да влијаете на тоа како светот избира да се подготви и да одговори на идните пандемии. Се надеваме дека ќе застанете со научниците и лекарите за поддршка на еднаквоста и правото на живот наспроти правото да се жнее неочекуваниот приход од итен медицински случај – стои во писмото.

Лидерите на Г7 – Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави – од петок се состануваат во Хирошима на тридневен самит, кој се очекува да биде доминиран од руската војна во Украина и загриженоста за растечката моќ на Кина и влијание.

Светската здравствена организација (СЗО) претходно овој месец го прогласи крајот на  ковид-19 пандемијата како глобална здравствена вонредна состојба.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека иако крајот на пандемијата е причина за славење, светот мора да учи од грешките што резултираа со непотребно губење на животи.

– Ковид го смени нашиот свет и нè промени нас – рече Тедрос. Така треба да биде. Ако сите се вратиме на она што беше пред ковид-19, нема да успееме да ги научиме лекциите и ќе ги пропаднеме идните генерации.

Речиси седум милиони луѓе починале за време на пандемијата, според СЗО, иако се верува дека реалниот број на загинати е многу поголем од официјалните бројки.