СЗО: Подваријантата на омикрон е откриена во 57 земји

СЗО соопшти дека досега малку се знаело за разликите меѓу подваријантите и повика на истражување на карактеристиките на вирусот, особено неговата заразност, неговата способност...

Што е стелт омикрон – битката на Хонгконг со заразата би можела да даде...

Подвидот на омикрон означен како БА.2, во Данска ја надмина првичната нишка наречена БА.1 за само неколку недели, од крајот на декември до средината...

Холандија ги олабавува мерките наспроти силниот бран на инфекции

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот, објави холандскиот премиер Марк...

Над два милиона случаи во светот за еден ден, вкупниот број надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти СЗО. Според овој извештај, заклучно...

СЗО претпазливо најави можен крај на пандемијата, стравувајќи од нови изненадувања

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата во регионот и може...

СЗО препорачува два нови лека во борбата против ширењето на омикрон

Податоците на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека омикрон, кој ја избегнува заштитата што ја обезбедуваат повеќето вакцини и терапии, е идентификуван во 149...

Макрон е решен да ги „нервира“ невакцинираните Французи

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека сака да ги изнервира Французите кои не се вакцинирани против ковид-19 и што е можно повеќе да го...

Фаучи: Омикронот може да ги преполни болниците, иако се покажува дека е помалку опасен

Главниот специјалист за инфективни болести на САД, Ентони Фаучи предупреди дека се уште постои опасност од зголемување на хоспитализирањата иако првичните податоци покажуваат дека...

Бајден е негативен на ковид-19 по ризичен контакт во претседателскиот авион

Американскиот претседател Џо Бајден бил негативен на ковид-19 откако бил информиран дека вработен во Белата куќа кој во петокот поминал околу 30 минути во...

Омикрон предизвикува зараза и кај вакцинираните, предупредува СЗО

Новиот сој омикрон, се шири побрзо од делта соевите и предизвикува инфекции кај луѓе кои веќе се вакцинирани или оздравеле од ковид-19, предупреди генералниот...