САД и Кина ја претворија епидемијата во геополитички натпревар

Пекинг ја користи епидемијата за да ја подобри репутацијата за светска соработка, додека Вашингтон го посочува Пекинг како дежурен виновник Автор: Колум Линч, Роби Грамер Форин...

Гутереш: Не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен

- Додека се бориме со вирусот, ние не смееме да дозволиме стравот да стане вирусен - изјави генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, кој ги...

Трамп воведе забрана од 30 дена за сите летови од Европа кон САД

Американскиот претседател Доналд Трамп во телевизиското обраќање до нацијата соопшти дека САД ќе ги суспендираат сите летови од Европа за Соединетите Американски Држави на...