Расте бројот на лица што закрепнаа од ковид-19

Бројот на заболени од ковид-19 ширум светот се зголеми на 2.638.477, а повеќе од 700.000 луѓе закрепнале од оваа инфекција – 721.997, според најновите...

СЗО мора да овозможи подобра координација на сите чинители од глобалното здравство

Презентација на третото издание на Парискиот мировен форум преку видео-конференциска врска Говор на господинот Жан-Ив ле Дриан, Министер за Европа и за надворешни работи Многу сум...

Новооткриена варијанта на коронавирусот ги загрижува научниците

Научниците предупредуваат дека почнува да се шири нов вид на ковид-19 со голем број мутации кои би можеле да ја пробијат стекнатата заштита добиена...

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против ковид-19

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против коронавирус, соопшти меѓународната непрофитна...

СЗО: Загрижувачките трендови го покажуваат влијанието на мутациите на вирусот

Загрижувачки е тоа што бројот на заразени со Ковид-19 во светот се зголемува четврта недела по ред, откако се намали шест недели во јануари...

Повеќе Американци починале од коронавирус отколку во војната во Виетнам

Бројот на починати Американци од пандемијата на коронавирус денеска надмина 59.220 лица, со што се надминува бројот на убиени Американци за време на војната...

Шведска ја прекина вакцинацијата со „Астразенека“ и го насочи интересот кон руската вакцина

Шведска и Кипар објавија дека привремено ја запираат вакцинацијата против ковид-19 со вакцината на „Астразенека“, додека експертите предупредуваат дека одлуката може да биде „катастрофа“. -...

Вработените во Европската комисија ќе работат од дома

Европската комисија (ЕК) донесе одлука повеќето вработени да работат од дома од понеделник, 16 март, поради коронавирусот, изјави за „Ројтерс“ лице кое работи во...

Научници веруваат дека делта-сојот се самоуништил во Јапонија

Многумина научници мислат дека видот делта мутирал на ниво на сопствено уништување, откако овој сој магично исчезна од Јапонија. Јапонија беше на врвот на...

ЕМА одлучува дали децата од 12 до 15 години ќе можат да се вакцинираат...

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна да го разгледува барањето на „Фајзер“ за примена на нивната вакцина против ковид-19 на лица од 12 до...