Вакцинирањето на Велика Британија нема да се случи прекуноќ

По одобрувањето на вакцината на „Фајзер“ Британскиот министер за здравство, Мет Хенкок, истакна дека ќе ја прими вакцината на „Фајзер“ против ковид-19 во живо пред...

Болсонаро: Иднина ќе ни бидат невработеност, глад и сиромаштија

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро повторно ги критикуваше мерките за ограничување во моменти кога во земјата се регистрирани над 15 илјади смртни случаи. Има...

Франција ќе донира двојно повеќе вакцини за сиромашните земји

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави дека Франција ќе им даде 120 милиони дози од вакцината против коронавирус на сиромашните земји, двојно повеќе отколку што...

Кипар ги отвора границите за посетители, Македонија не е меѓу нив

Кипар ги отвора своите граници за посетителите од 13 земји, дозволувајќи им да влезат без карантин под услов да бидат негативно тестирани за коронавирус,...

Прв случај на коронавирус на Коморските Острови

Коморските Острови го пријавија првиот случај на новиот коронавирус. На африканскиот континент има повеќе од 37.400 заразени, од кои 1.598 починале. Од сите африкански земји, само...

Бајден го повика Трамп да ги ублажи санкциите кон Иран

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден, ја повика администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп да ги ублажи санкциите против Иран.Тој порача дека е потребно...

Франција со европски рекорд по бројот на заразени – 208.000 за еден ден

Во Франција во последните 24 часа се потврдени 208.000 случаи на инфекција со ковид-19, што е национален и европски рекорд, изјави министерот за здравство,...

Шведска првпат ги затвора границите

Шведска нема да дозволи влез на странски државјани од Велика Британија и од Данска поради појавата на новиот мутиран вид коронавирус во тие земји....

Курц: Некои членки на ЕУ имаат тајни договори за вакцини

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека некои земји од ЕУ имаат „тајни договори“ за вакцини против коронавирус. Курц остро ја критикуваше ЕУ денес во врска...

Лондон воведува најстроги мерки поради ширењето на ковид-19

Лондон воведува најстроги ограничувања поради силното зголемување на стапката на инфекција со коронавирус, пренесува Би-би-си. Новите ограничувања стапуваат во сила в среда на полноќ по...