Шангај/Фото: Пиксабеј

Кинеските власти вчера пријавија над 20.000 случаи на Ковид-19, што е највисок дневен биланс од почетокот на пандемијата.

До март, Кина ги одржуваше дневните случаи на ниско ниво со предвремени локални заклучувања, масовни тестирања и строги ограничувања за меѓународни патувања. Но, бројот на случаи погоди илјадници луѓе дневно во последниве недели, при што официјалните лица велат дека откриле мутација на високо преносливата варијанта омикрон во близина на Шангај.

Кина вчера регистрираше 20.472 новозаразени, се вели во соопштението на Националната здравствена комисија, додавајќи дека „нема нови смртни случаи“. Тоа е досега највисокиот дневен број на заразени во земјата, регистриран од властите, дури и за време на врвот на првичната епидемија, во центарот на Вухан.