Ознака: kovid-19

Пандемијата не е завршена, има услови за нови варијанти, предупреди СЗО

Светската здравствена организација се надеваше дека главната фаза на пандемијата на ковид е при крај, но тоа не се случи, изјави денеска шефот на...

Твитер ги укинува мерките за борба против дезинформациите за ковид-19

Твитер соопшти дека става крај на мерките за борба против дезинформациите за вирусот ковид-19, што вклучуваат етикети и предупредувачки пораки на твитови со спорни...

Во САД е создадена хибридна верзија на коронавирусот, која уби 80...

Хибридната верзија на коронавирусот, која ја комбинира верзијата омикрон со вирусот Вухан, била развиена од истражувачи од Универзитетот во Бостон во октомври, тврди Игор...

Крузер со 800 патници заразени со ковид се закотви во Сиднеј

Крузер со околу 800 патници заразени со ковид-19 се закотви во Сиднеј, Австралија. „Маџестик принцес“ отплови од Нов Зеланд. Кога стигнал во Сиднеј, на бродот...

ЕК одобри седма вакцина против ковид, базирана е на протеин и...

Европската комисија даде зелено светло за нова вакцина на европскиот пазар, произведено од Санофи и ГСК, јави дописничката на МИА од Брисел. Вакцината на Санофи...

Минатата недела регистрирани 196 ковид-случаи, пријавени осум починати

Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци од Институтот за јавно здравје, информира дека во текот на минатата недела, од направени 3.281 тест, регистрирани...

Забележани нови 71 ковид-случаи и 86 оздравени

Од вкупно 819 тестирања во последните три дена, од 28 до 30 октомври 2022, регистрирани се 71 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 86...

Италија ќе ги врати на работа лекарите што не се вакцинираа...

Италијанските лекари и медицински сестри, суспендирани затоа што не биле вакцинирани против ковид-19, наскоро ќе бидат вратени на работа, изјави денеска новиот министер за...

ЕМА: Обилната менструација е можен несакан ефект на вакцината мРНК против...

Одборот на Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска препорача обилно менструално крварење да се додаде на листата несакани ефекти од вакцината мРНК против ковид-19...

Нови 68 случаи на ковид-19

Регистрирани се 68 нови случаи на ковид-19 од направени 659 тестирања во последните 24 часа. Оздравени се 40 пациенти, а пријавени се тројца починати. Како...