Ознака: kovid-19

Едно дете со голема кашлица хоспитализирано во „Козле“, друго со ковид-19

Голема кашлица, пертусис, е потврдена кај шестмесечно бебе од Скопје на Детската клиника „Козле“, потрвди Мирјана Поповска, специјалист педијатар во „Козле“. Во исто време, едно...

Се зголемува бројот на заразени со новата варијанта на ковид-19, светските...

Фактите укажуваат на зголемување на бројот на пациенти и заразени со новата варијанта на ковид-19 - JN.1, која ги загрижува експертите, пренесува порталот „Медскејп“...

СЗО загрижена за порастот на случаите на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради порастот на случаите на коронавирус во неколку земји пред претстојната зима, јави ДПА. За жал, не сите земји...

Доколку се укинат ковид мерките, во Кина два милиони луѓе ќе...

Во Кина, наглото укинување на строгиот режим на мерки против коронавирусот може да доведе до речиси два милиони смртни случаи во следните два месеци. Ова...

СЗО: Околу 36 милиони Европејци страдаат од „долг ковид“

Речиси 36 милиони луѓе во европскиот регион, од почетокот на пандемијата со ковид-19 можеби развиле долгорочни здравствени последици по инфекцијата со коронавирусот, велат податоците...

СЗО: Светот изгуби скоро 337 милиони години од човечките животи поради...

Пандемијата со ковид-19 предизвика загуба на речиси 337 милиони години од човечките животи во првите две години, бидејќи милиони луѓе починаа прерано без да...

Повеќето смртни случаи од ковид-19 може да бидат резултат на сосема...

Светската здравствена организација (СЗО) повеќе не го класифицира ковид-19 како вонредна глобална здравствена опасност, но научниците сè уште работат напорно за да разберат повеќе...

Комисијата за заразни болести предлага укинување на сите задолжителни мерки за...

Комисијата за заразни болести ќе му препорача на Министерството за здравство и на Владата да бидат укинати сите задолжителни мерки за ковид-19, а тоа...

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи крај на пандемијата на коронавирус, откако денеска соопшти дека заразата веќе не е глобална здравствена вонредна ситуација. Пред три години,...

Ковид-19 останува со нас, но светот полека излегува од пандемијата, вели...

Вирусот ковид-19 останува со нас, но светот почнува да излегува од вонредната фаза на пандемијата, изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом...