Ознака: kovid-19

„Кракен“ е вешт избегнувач на антитела, со специфична мутација, но не...

Новиот ковид-сој наречен „кракен“ што денеска првпат беше регистиран во Македонија, во изминатите неколку недели шири низ светот со можност да ги надвладее останатите...

Регистриран првиот случај на новиот ковид-сој „кракен“ во Македонија

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. - Кај еден примерок, од...

Намален бројот на смртни случаи од ковид-19 во Кина, СЗО со...

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус во разговор со кинеските власти добил нова информација за состојбата со корона вирусот во таа...

За месец дена во Кина од ковид-19 починале 60.000 луѓе

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе со Ковид-19 починале во болниците откако државата ненадејно ја прекина политиката на нулта толеранција на коронавирусот на...

Во Грција потврдени првите случаи на новиот ковид-сој „кракен“

Во Грција се потврдени шест случаи на новиот сој на коронавирусот ХББ.1.5, познат под името „кракен“. Според Националната организација за јавно здравје на Грција, сите...

Здравствените власти се сомневаат дека во Србија се појавил нов вид...

Државниот секретар на Министерството за здравство на Србија, Мирсад Ѓерлек денеска изјави дека верува оти и во Србија се појавил нов вид на коронавирусот,...

СЗО ќе разгледува дали ковид-пандемијата сѐ уште претставува вонредна здравствена состојба

Комитетот на Светската здравствена организација ќе разгледува дали пандемијата со ковид-19 сѐ уште претставува глобална здравствена состојба на средба закажана на 27 јануари, соопшти...

„Кракен“ е најзаразниот сој на коронавирусот што се шири низ светот

Новиот сој на коронавирусот – XББ. 1.5, со голема брзина се шири низ светот, а според податоците на Светската здравствена организација, тоа е најзаразниот...

Кина го укинува задолжителниот карантин при влез во земјата

Од 8 јануари Кина ќе го укине задолжителниот карантин за коронавирус при влез во земјата, соопштија денеска здравствените власти. Оваа мерка беше објавена откако на...

СЗО ја предупреди Кина за можно соочување со бран на инфекции...

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека Кина може да се соочи со „многу тежок период“ поради можен бран од инфекции, една недела откако почна...