Ознака: kovid-19

Пријавени 266 новозаболени и 15 починати со ковид-19

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 4.572 тестирања, а регистрирани се 266...

Научниците со 3 добри вести од 3 истражувања на омикрон –...

Заразите со ковид-сојот омикрон почесто доведуваат до блага болест од претходните варијанти на коронавирусот, што нуди надеж дека сегашниот пораст можеби нема да биде...

Омикрон регистриран во 110 земји

Најновата мутација на Ковид- 19 - „Омикрон“ досега е откриен во 110 земји, а поради брзината на ширење, може да зададе значителен удар врз...

Кога ќе биде крајот на пандемијата – д-р Харис Бабачиќ со...

Пред неколку месеци изгледаше многу надежно дека пандемијата ќе заврши во 2022 година, меѓутоа сега е сè уште неизвесно дали тоа ќе се случи....

Новите проценки покажуваат дека 25 до 50 отсто од носителите на...

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 отсто од позитивните на коронавирус биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25 отсто од носителите на...