Ознака: kovid-19

Поголемиот дел од светот ја прославува Новата година под антиковид мерки

Додека сѐ уште сме во подготовките за Нова година, жителите на островските држави Самоа, Кирибати, Нов Зеланд и Австралија веќе си ја честитаа Новата...

Велика Британија го одобри лекот на „Фајзер“ против коронавирус

Велика Британија го одобри лекот на компанијата „Фајзер“ за ковид-19, за пациенти на возраст над 18 години кои имаат блага инфекција или кои се...

Регистрирани 542 нови заразени со ковид-19, починале седум лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542...

Шеесет и седум отсто од новите случаи со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 30 декември. За вакцинирани...

Светот ја дочекува 2022 година во сенка на коронавирусот

Светот се подготвува за почетокот на 2022 година, по уште една турбулентна и пандемична година оптоварена со нови ограничувања, сѐ поголем број случаи на...

Врачени признанијата за 8.500 здравствени работници

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерот за здравство, Венко Филипче, на директорите и менаџерските тимови на клиниките од јавното здравство кои најнепосредно беа...

СЗО: До крајот на годината нема да ја оствариме целта од...

Светската здравствена организација (СЗО) нема да ја исполни својата цел до крајот на годината во секоја земја да бидат вакцинирани 40 отсто од населението,...

Регистрирани уште 280 новозаразени и 10 починати

Денес се регистрирани 280 нови лабораториски потврдени случаи на коронавирус, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со ковид-19 изнесува 223.211, информираа од Министерство...

Во Македонија нема да има празнични анти-ковид рестрикции

Под 5.000 падна бројот на регистрирани активни случаи на заразени со ковид-19 во земјава, а намален е и на околу пет проценти бројот на...

Проф. Даниловски очекува пандемијата да заврши на крајот на април

Омикрон-варијанатата на коронавирусот се шири четирипати полесно, но е помалку опасна, вели епидемиологот Драган Даниловски за „Сител“. Тој очекува дека пандемијата би завршила на...