Фото: СЗО

Шефот на Светската здравствена организација во новогодишната порака изрази надеж дека пандемијата во 2022 година може да заврши, велејќи дека светот има „алатки за ставање крај на пандемијата“, иако бројот на нови случаи во светот достигнува нови рекорди.

Но, оптимистичката објава на генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, објавена на LinkedIn, дојде со предупредување: Колку подолго трае нееднаквоста, толку подолго ќе трае пандемијата.

Две години по почетокот на пандемијата, алатките достапни за борба против ковид-19 сè уште се нерамномерно распределени низ светот. Во Африка, три од четири здравствени работници не се вакцинирани, додека луѓето во Европа и САД примаат, напиша Тедрос.

– Ако ставиме крај на нееднаквоста, ќе ставиме крај на пандемијата и глобалниот кошмар што сите го доживеавме. И тоа е можно – додаде тој.

Како дел од неговите новогодишни резолуции, шефот на СЗО рече дека ќе работи со владите за да им даде приоритет на испораката на вакцини на глобалните иницијативи како што се КОВАКС и АВАТ, со цел да се вакцинираат 70 отсто од луѓето во сите земји до средината на 2022 година.

– После две години, сега добро го познаваме овој вирус. Знаеме докажани мерки за контрола на преносот: користете маски, избегнувајте гужви, одржувајте физичко растојание, одржувајте хигиена на рацете, отворете ги прозорците за вентилација, тестирајте и следете ги контактите. Со сите овие учења и капацитети, можноста да ја претвориме оваа пандемија на подобро е во наши раце – напиша шефот на СЗО.