Ознака: kovid-19

Прв случај на флурона во светот – истовремена зараза со ковид-19...

Првиот случај на флурона, односно истовремена зараза со коронавирус и со грип, е забележан во Израел. Локалните медиуми известуваат дека пациентката е млада трудница со...

Јапонски научници работат на доживотна ковид-вакцина

Додека светот е пред третата година во борбата против коронавирусот, група јапонски научници забрзано работат на револуционерна вакцина која ќе гарантира доживотна ефикасност, објави...

Регистрирани 435 новозаболени и уште девет починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 6.651 тестирање, а регистрирани се 435...

Добри вести од Јужна Африка: бранот омикрон поминува

Јужна Африка го укина полицискиот час во текот на ноќта, а властите велат дека земјата можеби го поминала врвот на четвртиот бран, јавува Би-би-си. Во...

Гебрејесус: Пандемијата може да заврши во 2022 година

Шефот на Светската здравствена организација во новогодишната порака изрази надеж дека пандемијата во 2022 година може да заврши, велејќи дека светот има „алатки за...

Поголемиот дел од светот ја прославува Новата година под антиковид мерки

Додека сѐ уште сме во подготовките за Нова година, жителите на островските држави Самоа, Кирибати, Нов Зеланд и Австралија веќе си ја честитаа Новата...

Велика Британија го одобри лекот на „Фајзер“ против коронавирус

Велика Британија го одобри лекот на компанијата „Фајзер“ за ковид-19, за пациенти на возраст над 18 години кои имаат блага инфекција или кои се...

Регистрирани 542 нови заразени со ковид-19, починале седум лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542...

Шеесет и седум отсто од новите случаи со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 30 декември. За вакцинирани...

Светот ја дочекува 2022 година во сенка на коронавирусот

Светот се подготвува за почетокот на 2022 година, по уште една турбулентна и пандемична година оптоварена со нови ограничувања, сѐ поголем број случаи на...