Ознака: kovid-19

Грипот се одмаздува, не е сензација што почнаа комбинирани инфекции од...

Не е никаква сензација што почнаа да се јавуваат комбинирани инфекции на грип и корона, коментира проф. д-р Драган Даниловски, епидемиолог. Комбинираната инфекција ја...

Луѓето што поседуваат кучиња биле помалку депресивни за време на пандемијата

Една нова студија сугерира дека поседувањето куче ублажило некои од негативните психолошки влијанија на пандемијата на ковид-19. Истражувачите од Сент Луис откриле дека оние...

Вкупно шестмина починати и 242 новозаразени од ковид-19

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 3.561 тестирање, а регистрирани...

Сезона на грип во корона-пандемија: Како да се разликуваат вирусите?

И со антибиотик и без антибиотик, грипот трае седум дена Грипот зема замав и се повеќе ги заразува пациентите, кои, пак, го опишуваат како мачен....

Крај на војната или војна без крај?

ПРОДОЛЖУВА РАЗНОГЛАСИЕТО ПОМЕЃУ ЛЕКАРИТЕ, НАУЧНИЦИТЕ, АНАЛИТИЧАРИТЕ, ФУТУРОЛОЗИТЕ... ОКОЛУ ТРАЕЊЕТО НА ПАНДЕМИЈАТА Она што на преминот од 2021 во 2022 година со сигурност би можело да...

Прв случај на флурона во светот – истовремена зараза со ковид-19...

Првиот случај на флурона, односно истовремена зараза со коронавирус и со грип, е забележан во Израел. Локалните медиуми известуваат дека пациентката е млада трудница со...

Јапонски научници работат на доживотна ковид-вакцина

Додека светот е пред третата година во борбата против коронавирусот, група јапонски научници забрзано работат на револуционерна вакцина која ќе гарантира доживотна ефикасност, објави...

Регистрирани 435 новозаболени и уште девет починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 6.651 тестирање, а регистрирани се 435...

Добри вести од Јужна Африка: бранот омикрон поминува

Јужна Африка го укина полицискиот час во текот на ноќта, а властите велат дека земјата можеби го поминала врвот на четвртиот бран, јавува Би-би-си. Во...

Гебрејесус: Пандемијата може да заврши во 2022 година

Шефот на Светската здравствена организација во новогодишната порака изрази надеж дека пандемијата во 2022 година може да заврши, велејќи дека светот има „алатки за...