Ознака: kovid-19

Регистрирани 1.396 новозаразени и 9 починати

Денес се регистрирани 1.396 нови лабораториски позитивни случаи на коронавирус, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со ковид-19 изнесува 233.464. Оздравени се 348...

По омикрон стаса и делтакрон-сој на коронавирус

Во Кипар е откриена нова варијанта на коронавирусот. Тој е наречен делтакрон, бидејќи претставува комбинација на постојните, делта и омикрон. Новиот сој е идентификуван во...

Регистрирани се 11 починати и 632 новозаразени со ковид-19 во земјава

Според податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 6.531 тест, по кои се регистрирани 632 нови случаи на ковид-19...

Задолжителна вакцина за сите Италијанци над 50 години

Во Италија денеска стапи на сила задолжителната вакцинација против коронавирус за Италијанците над 50-годишна возраст. Оние кои не се вакцинирани, тоа може да го сторат...

Повеќе од 300 милони луѓе во светот заразени со ковид-19

Според извештајот на Универзитетот „Џон Хопкинс“, вкупниот број на регистрирани случаи на ковид-19 ширум светот надмина 300 милиони. Високозаразната варијанта на омикрон доведе до рекордни...

Градоначалникот Коњановски во посета на бездомните лица

Со убавината и вербата која ја носат големите христијански празници Бадник и Божиќ, градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, вчера ги посети сместувачките капацитети...

Францускиот парламент го одобри законот за пропусници за ковид-19

Францускиот парламент денеска ги одобри најновите владини мерки за борба против Ковид-19, вклучително и законот за пропусници за Ковид-19. Законот за пропусници за Ковид го...

Регистрирани 1.375 новозаразени и 4 починати

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени се 7.188 тестирања, а регистрирани се...

Австралија Омикрон враќа на работа медицински персонал позитивен на ковид-19

Медицинските сестри позитивни на ковид-19 се вратени да работа во ковид-центрите низ сојузната држава Нов Јужен Велс во Австралија, за да лекуваат заболени од...

Кралот и кралицата на Шведска позитивни на ковид-19

Шведскиот крал Карл Шеснаесетти Густав и кралицата Силвија се позитивни на Ковид-19, потврдија денеска од кралската палата. „Кралот и кралицата, кои се целосно вакцинирани со...