Фото: Игор Бансколиев

Според податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 6.531 тест, по кои се регистрирани 632 нови случаи на ковид-19 и тоа: Скопје – 470, Охрид – 35, Прилеп – 25, Кавадарци и Штип – по 17, Струмица – 14, Велес – 10, Гевгелија – 9, Кичево – 5, Неготино – 4, Куманово – 3, Тетово, Битола, Гостивар, Струга, Крива Паланка, Дебар, Валандово и Богданци – по 2, Кочани, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Делчево, Виница и Пробиштип – по 1.

Регистрирани сe 248 оздравени пациенти: Скопје – 142, Битола – 22, Кавадарци – 13, Охрид – 10, Прилеп – 7, Куманово – 6, Штип, Струмица, Велес и Гевгелија – по 5, Валандово, Ресен и Македонски Брод – по 4, Тетово, Богданци и Берово – по 3, Дојран – 2, Кичево, Неготино, Струга, Кочани и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (68г и 76г) и Битола (40г и 75г) и по едно починато лице од Прилеп (67г), Охрид (72г) и Крушево (74г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 4 лица, по едно лице од Прилеп, Кратово, Дебар и Гостивар, починати во период од 20.12.2021 до 05.01.2022г. Починатите се на возраст од 69 години до 87 години. Од пријавените 2 лица се починати во болнички услови и 2 во домашни услови.

Направен е 6.531 тест преку: ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-399, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-223, Авицена-0, Биотек-222, Систина-220, лабораторија Лаор-52, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб лаб-1.735, ВФВ Медикал-209, Ели Медика-0, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–265, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.895.

Досега во земјата се направени вкупно 1.648.399 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 232.068, бројот на оздравени пациенти е 214.506, на починати е 8.023, а моменталниот број на активни случаи изнесува 9.539.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 103.316, Активни 5.558
Куманово 13.320, Активни 213
Тетово 11.513, Активни 112
Прилеп 11.197, Активни 546
Битола 9.905, Активни 755
Гостивар 8.153, Активни 79
Кавадарци 7.665, Активни 301
Велес 7.625, Активни 162
Охрид 7.082, Активни 396
Штип 6.901, Активни 175
Струмица 6.442, Активни 214
Кичево 4.393, Активни 101
Кочани 4.167, Активни 71
Струга 3.983, Активни 54
Гевгелија 3.069, Активни 162
Неготино 2.690, Активни 71
Свети Николе 2.172, Активни 29
Крива Паланка 1.995, Активни 50
Ресен 1.948, Активни 104
Радовиш 1.853, Активни 60
Делчево 1.501, Активни 48
Берово 1.491, Активни 12
Дебар 1.464, Активни 6
Виница 1.191, Активни 13
Пробиштип 1.162, Активни 20
Валандово 1.079, Активни 66
Кратово 795, Активни 6
Богданци 712, Активни 36
Демир Хисар 663, Активни 27
Крушево 645, Активни 44
Македонски Брод 558, Активни 23
Демир Капија 440, Активни 7
Македонска Каменица 432, Активни 8
Пехчево 363, Активни 4
Дојран 183, Активни 6