Ознака: kovid-19

Шефот на „Фајзер“ предвидува дека омикронскиот бран е последниот во кој...

Бурла рече дека вакцината против омикрон ќе биде готова во март и дека компанијата веќе работи на производство на дози од неа Сегашниот бран на...

Македонците од утре ќе можат да влезат во Бугарија со сертификат...

За влез на малолетни лица од 12 до 18 години, исто така е задолжителен негативен ПЦР тест Од 20 Јануари, македонските државјани ќе можат да...

Англија ја намали изолацијата на пет дена за позитивните на ковид-19

Во Англија минималниот период на самоизолација за луѓето што се позитивни на ковид-19 е намален на пет дена, јавува Би-би-си. Таквата одлука е донесена по...

Ќе се снајде ли Македонија во трката за ветувачките лекови на...

Новите лекови против ковид-19 произведени од страна на американските фармацевтски компании ветуваат пресвртница во борбата против пандемијата, но додека некои држави веќе ги воведуваат...

За почетокот на второто полугодие, МОН ќе ја чека Комисијата за...

Комисијата, пак, се очекува неколку дена пред 20 јануари, односно пред крајот на распустот на учениците да заседава и да ја донесе одлуката Сè уште...

Во последните 5 месеци: 37 проценти од болните биле вакцинирани

Во болница поради ковид-19 лежат 340 пациенти Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август...

Проф. Даниловски: Пикот на омикрон го очекувам за пола месец, ни...

Колку се реални дневните статистики на новозаразените? Дали вистинската бројка е многу повисока? Ова се само дел од дилемите, поради кои епидемиологот Даниловски смета...

Регистрирани 1.822 новозаразени, 173 реинфекции и 7 починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 7.123 тестови, а регистрирани се 1.822...

Во Прилеп за 2,7 пати зголемен бројот на заразени

Во Прилеп, како што информираат надлежните од Центарот за јавно здравје, за 2,7 пати е зголемен бројот на новозаразени од ковид-19. Имено, од 1...

Лекот на „Фајзер“ против ковид-19 ќе биде во употреба за неколку...

Од Европската агенција за лекови наведуваат дека веќе почнале да ги разгледуваат податоците од лабораториските и клиничките студии, како и резултатите од студијата за...