Ознака: kovid-19

СЗО ги промени препораките за вакцини против ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) ги промени препораките за вакцини против ковид-19, сугерирајќи дека високоризичните популации треба да добијат дополнителна доза 12 месеци по последниот...

СЗО: Откривањето на потеклото на Ковид-19 е морален и научен императив

Откривањето на потеклото на Ковид-19 е морален и научен императив и сите хипотези мора да се истражат, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација...

Одобрен првиот домашен тест што открива и ковид и грип

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот домашен тест што може да открие и ковид и грип. Тестот користи брис од нос...

Причина за пандемијата на ковид -19 веројатно е инцидент во кинеска...

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, синоќа изјави дека Агенцијата проценила дека пандемијата на коронавирус најверојатно била предизвикана од инцидент во лабораторија во кинеската провинција...

„Кракен“ откриен и во Софија

Случај на подваријантата на ковид-19 – XBB.1.5 е идентификуван во Бугарија, соопшти тамошниот Национален центар за заразни болести. „Кракен“ е откриен кај човек во...

Новиот ковид-сој „кракен“ откриен и во Србија

Во Србија е детектиран „кракен“, ковид-подваријанта на омикрон што шири низ целиот свет, објави „Јуроњуз Србија“ повикувајќи се на Институтот за молекуларна генетика и...

Австралија воведува петта доза од вакцината против Ковид-19

Во текот на овој месец Австралија ќе воведе петта доза од вакцината против Ковид-19 за сите граѓани на возраст над 18 години, кои досега...

Лунарната нова година во Кина прославена без повеќето досегашни ковид-мерки

По три години и неодамнешното откажување на политиката „нулта ковид“, денеска ширум Кина беше дочекана лунарната нова година. Покрај традиционалните манифестации во рамки на Пролетниот...

„Кракен“ е вешт избегнувач на антитела, со специфична мутација, но не...

Новиот ковид-сој наречен „кракен“ што денеска првпат беше регистиран во Македонија, во изминатите неколку недели шири низ светот со можност да ги надвладее останатите...

Регистриран првиот случај на новиот ковид-сој „кракен“ во Македонија

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. - Кај еден примерок, од...