Папата издвои 750 илјади долари помош за сиромашните земји

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, издвои 750.000 американски долари помош за болници, училишта, старечки домови и други установи коишто ги води Католичката црква...

Киев им забрани на граѓаните да го користат јавниот превоз

Жителите на Киев добија забрана да користат јавен превоз поради ширењето на коронавирусот, а војници на Националната гарда се стационирани на секоја автобуска станица,...

Болсонаро ја отфрла вината дека лошо управувал со пандемијата

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро негираше дека има грешки во начинот на кој неговата администрација се справи со кризата од пандемијата на коронавирус, откако парламентарната...

Велика Британија планира дополнителни тестирања за патниците од странство

Британските власти имаат намера да воведат дополнителни тестови за патниците од странство што се чуваат во карантин, но конечната одлука за тоа сè уште...

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската Унија е постигната и...

„Модерна“ тестира вакцина на деца помали од 12 години

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ денес објави дека планира да го прошири опсегот на испитување на вакцината против ковид-19 на помали деца, со цел подобро...

Црвен крст донира 110 милиони долари за имунизација во најсиромашните земји

Црвениот крст објави план од 100 милиони швајцарски франци (110 милиони долари) за да помогне во имунизацијата на 500 милиони луѓе ширум светот против...